czwartek, 23 maja 2019 09:00

Szkoły i przedszkola w gminie Biecz zmienią się diametralnie

Autor Anna Piątkowska-Borek
Szkoły i przedszkola w gminie Biecz zmienią się diametralnie

Niebawem ruszy kompleksowy rozwój placówek szkolnych i przedszkolnych w gminie Biecz. Jakie prace są w planach?

Aby dostosować szkoły i przedszkola do wymogów wynikających z reformy edukacji, gmina Biecz przeprowadzi remonty w placówkach oświatowych w miejscowościach: Libusza, Racławice, Rożnowice oraz Strzeszyn. Na ten cel otrzymała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego – łącznie 3 915 420,88 zł. Całkowita wartość inwestycji to 5 764 822,89 zł. Prace ruszą niebawem.

Kompleksowy remont w szkołach i przedszkolach w gminie Biecz

Co konkretnie zaplanowano? Jak zmienią się placówki oświatowe w gminie Biecz?

Szkoła Podstawowa w Racławicach

Jak informuje Urząd Gminy Biecz, w budynku zaplanowano przebudowę pomieszczeń w wewnątrz budynku z układem dostosowanym na oddział przedszkolny przystosowany dla 20 dzieci. Obecna wielofunkcyjna sala zostanie salą zabaw, a miejscu istniejącego mieszkania powstanie jadalnia, kuchnia ze zmywalnią zespołu sanitarnego pomieszczeń porządkowych i szatnia. Z kolei na potrzeby zwiększenia powierzchni dla strefy wejściowej z szatnią przewiduje się likwidację zejścia do piwnic i wykonanie fragmentu stropu żelbetowego. Nad schodami będącymi wejściem do części przedszkolnej projektowane jest natomiast wykonanie zadaszenia o konstrukcji stalowej kotwionej w ścianach budynku i pokryciu z blachy płaskiej powlekanej na łatach drewnianych. Dodatkowo przebudowane zostaną wszystkie instalacje wewnętrzne (wod-kan, gazowa, c.o. oraz elektryczna), wymienione drzwi wejściowe, wewnętrzne i ewakuacyjne, wykończone podłogi, ściany i sufity.

Wartość zadania wynosi: 201 880 zł (w tym dofinansowanie: 151 410 zł).

Termin realizacji inwestycji: 31 lipca 2019 roku.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowicach

Obecnie znajduje się tam jeden odział przedszkolny – ma jedną salę, szatnię i toalety dla dzieci oraz stołówkę szkolną.

– Głównym założeniem przebudowy jest stworzenie drugiego oddziału. W tym celu projektuje się przebudowę obecnych pomieszczeń kuchni, stołówki i WC szkolnego na potrzeby sali dla przedszkolaków. Budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach rozbudowany zostanie o nowy segment dwukondygnacyjny. Na parterze znajdą się: stołówka szkolno-przedszkolna mieszcząca do 50 osób, kuchnia z zapleczem magazynowym i socjalnym, zespół toalet. Natomiast na piętrze znajdować się będzie sala zabaw dla przedszkola, zaplecze administracyjno-biurowe, dwa tarasy użytkowe z ogrodem sensorycznym – podaje UM Biecz.

Przebudowane zostaną też schody wejściowe do budynku, wejście główne wraz z wiatrołapem. W planach jest również połączenie dwóch pomieszczeń celem stworzenia większego pokoju dla nauczycieli, przebudowa części korytarza na I piętrze w skrzydle zachodnim oraz przebudowę sali lekcyjnej w skrzydle zachodnim.

Wartość zadania wynosi: 2 019 618 zł (w tym dofinansowanie: 1 514 713,48 zł).

Termin realizacji inwestycji: 31 lipca 2020 roku.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy

W planach jest przebudowa budynku przedszkola, które jest częścią zespołu budynków Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

– Segment przedszkola jest budynkiem piętrowym z częściowym poddaszem użytkowym i częściowo podpiwniczony. Funkcja przedszkola jest zlokalizowana na poziomie parteru, pomieszczenia na poziomie piętra i poddasza są użytkowane przez szkołę – wyjaśniają urzędnicy. – Projekt obejmuje przebudowę parteru oraz rozbudowę o trzy sale dydaktyczne z sanitariatami wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą.

Wartość inwestycji wynosi: 1 761 578,07 zł (w tym dofinansowanie 1 321 183,53 zł.

Termin realizacji inwestycji: 31 lipca 2020 roku.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie

Budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie zostanie rozbudowany.

– Nowa część obiektu będzie segmentem parterowym częściowo podpiwniczonym z tarasem użytkowym nad całością. Na parterze znajdą się dwie sale dla dwóch oddziałów przedszkolnych, połączone z istniejącą częścią budynku, gdzie zaprojektowano zaplecze przedszkola – podaje UM w Bieczu.

Przebudowane zostaną także istniejące pomieszczenia: kuchnia z zapleczem, jadalnia ma być przekształcona na salę lekcyjną, dwie sale lekcyjne na potrzeby nowej jadalni i częściowo zaplecza kuchennego.

– Parter mieszkania przebudowany zostanie na potrzeby zaplecza dla oddziałów przedszkolnych, gdzie zorganizowane będą: strefa wejściowa z szatniami, WC dla dzieci dostępne z sal, zaplecze kuchenne w postaci rozdzielni posiłków i zmywalni naczyń. Piętro mieszkania przebudowane zostanie na potrzeby zaplecza socjalno-biurowego dla przedszkola – informują urzędnicy. – Przebudowie ulegnie także pomieszczenie magazynowe na wWC dla pracowników kuchni i skład opału na potrzeby powiększenia kotłowni.

Wartość inwestycji wynosi 1 781 746,82 zł (w tym dofinansowanie 928 111,87 zł).

Termin realizacji inwestycji: 31 lipca 2020 roku.

Gorlice - najnowsze informacje