wtorek, 1 lutego 2022 20:26

Szpital Dziecięcy w Prokocimiu wraca do normalnej pracy. Udało się osiągnąć kompromis?

Autor Mirosław Haładyj
Szpital Dziecięcy w Prokocimiu wraca do normalnej pracy. Udało się osiągnąć kompromis?

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie wraca do normalnej pracy. Anestezjolodzy wycofali złożone wcześniej wypowiedzenia.

Jak informowaliśmy, we wtorek (1 lutego) rano do pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie do pracy nie przyszło 29 specjalistów. 80 procent z nich (26 lekarzy) stanowili anestezjolodzy. Tym samym szpital został zmuszony do wstrzymania nie tylko przyjęć, ale i planowanych zabiegów.

Na południowym briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Szpitala prof. dr hab. Wojciech Cyrul poinformowali, że ciągłość pracy szpitala jest zachowana. Sprawy kadrowe zostały pomyślnie rozwiązane.

Dyrekcja Szpitala dołożyła wszelkich starań, aby wypracować pozytywne rozwiązanie. Propozycja finansowa, którą otrzymali lekarze, była propozycją dobrą uwzględniającą zarówno możliwości Szpitala, jak i wysoki poziom zadań tych lekarzy. W wypracowaniu tej propozycji uczestniczyli przedstawiciele anestezjologów, władz UJ, środowiska medycznego.

Etaty, a tym samym opieka nad pacjentami, są zabezpieczone. Także zabiegi planowe i przyjęcia, które na dziś zostały wstrzymane, będą kontynuowane.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita był w stałym kontakcie z dyrektorem Szpitala prof. dr. hab. Wojciechem Cyrulem oraz władzami Collegium Medicum, otrzymując na bieżąco informacje. Wczoraj podpisał wniosek o przekazanie na rzecz szpitala środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup aparatury i sprzętu medycznego o wartości 9 180 200 zł.

- Chcemy wesprzeć Uniwersytecki Szpital Dziecięcy środkami z rezerwy ogólnej budżetu państwa, które zostałyby przeznaczone na zakup aparatury i sprzętu medycznego. To m.in. pompy infuzyjne, respiratory noworodkowe, kardiomonitory, inkubatory, holtery czy pompy insulinowe. Kwota, o którą wystąpiłem do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, jest bezprecedensowa – zarówno jeśli chodzi o wysokość dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa, jak i wielkość dofinansowania dla Szpitala. Wiem, że są też prowadzone działania dotyczące retaryfikacji świadczeń, jak również poszerzenia jednego z kontraktów. Wierzę, że to wszystko składa się niejako na otwarcie nowego etapu w Szpitalu. Dziękuję Panu Premierowi oraz Ministrowi Zdrowia za deklarację przekazania tych środków, jak i osobiste zaangażowanie. W pomoc dla Szpitala włączyli się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z poseł Małgorzatą Wassermann na czele. Robiliśmy wszystko, aby udało się wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Dla dobra sprawy. Dla dobra pacjentów, którymi opiekuje się Szpital

powiedział Łukasz Kmita.

Prof. dr hab. Wojciech Cyrul podziękował podczas briefingu za zaangażowanie w zachowanie ciągłości pracy szpitala i zwrócił uwagę na to, że sytuacja placówki wymaga jeszcze wielu wspólnych działań oraz wsparcia resortu zdrowia:

– Bardzo dziękuję Panu Premierowi, Panu Ministrowi Niedzielskiemu, Panu Wojewodzie Małopolskiemu, Pani Poseł Wassermann i wszystkim, którzy ogromnie zaangażowali się w pomoc dla Szpitala. Zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ratować funkcjonowanie tak ważnej jednostki medycznej. Sytuacja Szpitala wymaga jeszcze wielu naszych wspólnych działań i dalszego wsparcia ze strony Ministerstwa Zdrowia. Jestem przekonany, że skoro pokonaliśmy pierwsze, najtrudniejsze przeszkody, wspólnie uda nam się naprawić sytuację w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

– powiedział prof. dr hab. Wojciech Cyrul.

Inf.: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje