środa, 2 lutego 2022 12:22

Jaki osuszacz powietrza do piwnicy, a jaki do pokoju? Są różnice

Autor kal
Jaki osuszacz powietrza do piwnicy, a jaki do pokoju? Są różnice

Szukając sposobu na pozbycie się wilgoci z domu, można natrafić na kilka polecanych metod. Pamiętaj, że najlepsze efekty przynosi prawidłowa wentylacja i wietrzenie mieszkania.

Zdarza się, że wilgotność jest naprawdę wysoka z powodu wcześniejszego zalania, remontu lub awarii. Poza tym niektóre pomieszczenia nie mają okien (np. łazienki) lub pozostają one przez dłuższy czas zamknięte (np. w sypialniach), a sama wentylacja jest niewystarczająca. Co wtedy zrobić?

W takich sytuacjach pomocny będzie osuszacz powietrza. Jednak jaki wybrać? Czy domowy osuszacz nadaje się do używania w zawilgoconej piwnicy? Niekoniecznie. Dlaczego warto kupić kondensacyjny osuszacz powietrza i czy powinien mieć filtr HEPA? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz właśnie w tym artykule, w którym porównujemy kondensacyjny i adsorpcyjny osuszacz powietrza.

Kondensacyjny osuszacz powietrza i adsorpcyjny osuszacz powietrza. Najważniejsze różnice

Najważniejszą cechą, która określa sposób i miejsce użycia osuszacza, jest to, w jakim zakresie temperatur otoczenia może działać. Zazwyczaj kondensacyjny osuszacz powietrza działa w temperaturze od 5 do 32°C. Dlatego kondensacyjny osuszacz powietrza sprawdzi się w domu lub mieszkaniu. Jego wydajność osuszania jest najlepsza w określonych warunkach tj. wilgotność otoczenia 80% i temperatura 30°C. Już przy temperaturze otoczenia 16°C wydajność jest niewielka, a osuszacz musi dodatkowo przeprowadzać proces automatycznego odszraniania.

Dla porównania adsorpcyjne osuszacze powietrza nie mają problemów z usuwaniem wilgoci z pomieszczeń, w których panuje niska temperatura (nawet mniej niż 12°C). Zwykle zakres temp. w której może działać tego typu urządzenie wynosi od 0 do 40°C. Dodatkowo wydajność jest stała, niezależnie od panujących warunków. Adsorpcyjny osuszacz powietrza to urządzenie polecane do osuszania piwnic i zimnych składzików albo nieogrzewanych garaży.

Kondensacyjny osuszacz powietrza
Kondensacyjny osuszacz powietrza, źródło: canva.pl

Istotne jest również to, czy osuszacz powietrza, poza obniżeniem wilgotności, w jeszcze inny sposób zmienia warunki mikroklimatu pomieszczenia? Okazuje się, że adsorpcyjny osuszacz powietrza może podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10°C. Osuszacz kondensacyjny zwykle nie wpływa mocno na temperaturę otoczenia (może zwiększyć ją o 1-2 stopnie), bo zużywa też mniej energii.

Niestety osuszacze adsorpcyjne są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.Duże ilości kurzu i pyłów mogą uszkodzić urządzenie albo znacząco obniżyć jego wydajność osuszania. Osuszacz kondensacyjny nie ma problemu z zanieczyszczeniami, a niektóre modele wyposażone są w filtry HEPA, które pozwalają skutecznie oczyszczać powietrze.

Wszystkie powyższe, jak i dodatkowe różnice, prezentuje poniższa tabela przygotowana przez serwis nachlodno.pl

Jaki kondensacyjny osuszacz powietrza wybrać? Dobierz wydajność do swoich potrzeb

Do użytku domowego polecamy kondensacyjne osuszacze powietrza. Ich wydajność jest w pełni wystarczająca, żeby osuszyć zawilgocone pomieszczenia. Dodatkowo zużywają mniej energii oraz mogą posiadać dodatkowe funkcje, ułatwiające nie tylko osuszanie, ale również pozwalające oczyszczać powietrze (filtr HEPA, jonizator).

Jeśli zastanawiasz się, jaki osuszacz powietrza kupić, to najpierw określ swoje potrzeby. Dla uproszczenia przyjmuje się, że wydajność osuszania osuszacza pomnożona razy dwa pozwala stwierdzić, do jakiej powierzchni jest on przeznaczony. Zatem urządzenie o wydajności 10 litrów na dobę będzie skutecznie osuszaczać pomieszczenie do 20 metrów kwadratowych.

Twój osuszacz powinien miećwbudowany miernik wilgotności, czyli higrometr oraz higrostat, który pozwoli Ci wybrać wymaganą wilgotność. Optymalna będzie ta z przedziału od 40 do 60%. Wygodne i przydatne jest sterowanie za pomocą aplikacji połączoną przez WIFI. Dla Twojego zdrowia najlepszy będzie osuszacz powietrza z filtrem HEPA i funkcją jonizacji powietrza, które w połączeniu pozwolą neutralizować szkodliwe zarodniki pleśni, które często występują w wilgotnych miejscach. Dodatkowo filtr HEPAusuwa składniki smogu i dymu papierosowego oraz alergeny pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i roztoczy kurzu.

Sprawdź nasz ranking osuszaczy powietrza, na którym prezentujemy i oceniamy popularne modele domowych osuszaczy powietrza. Zespół ekspertów przygotowuje recenzje, oceniając przede wszystkim opłacalność zakupu danego urządzenia.

Wilgoć w domu, czy można ją ignorować? Niestety, to może skończyć się wizytą u lekarza

Dla polskich domów i mieszkań optymalna wilgotność względna mieści się w przedziale od 40 do 60%. Dlatego, jeżeli górna granica często jest przekraczana, to znak, że w domu może występować nadmiar wilgoci. Żeby samodzielnie i łatwo sprawdzić poziom wilgotności względnej najlepiej użyć higrometru lub domowej stacji pogodowej z funkcją higrometru. To nieduży wydatek do kilkudziesięciu złotych.

Wysoka wilgotność w domu sprzyja rozwojowi chorobotwórczej pleśni. Kontakt z zarodnikami grzybów pleśniowych jest szczególnie niebezpieczny dla starszych, dzieci i osób ze schorzeniami układu oddechowego. Pleśń wywołuje reakcje alergiczne, które objawiają się uporczywym kaszlem, nieżytem nosa. Często pojawiają się infekcje górnych dróg oddechowych, podrażnienia błon śluzowych oraz problemy skórne.

Więcej na temat znajdziesz tutaj: pleśń na ścianie - artykuł, z którego dowiesz się, jak w 6 krokach pozbyć się pleśni oraz jak skutecznie obniżyć wilgoć w domu lub mieszkaniu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka