wtorek, 27 kwietnia 2021 10:12

Tajemnicza kula stanęła na Miejskiej Górze w Starym Sączu. Co to takiego?

Autor Aleksandra Tokarz
Tajemnicza kula stanęła na Miejskiej Górze w Starym Sączu. Co to takiego?

Na Miejskiej Górze w Starym Sączu powstaje ścieżka w koronach drzew. Pod nią pojawiła się jednak duża, przezroczysta kula. Co to takiego? Tego na razie możemy się jedynie domyślać. Szczegółów nie zdradza nawet włodarz gminy.

- Element niecodziennej ścieżki przyrodniczej, która będzie uzupełniała naszą nową atrakcję, czyli "leśne molo" na Miejskiej Górze. Otwarcie jeszcze w te wakacje. Więcej nie zdradzam, mam nadzieję, że będziecie tu zaglądać z ciekawością i przyjemnością – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Ścieżka przyrodnicza, która uzupełni powstającą na Miejskiej Górze ścieżkę w koronach drzew, będzie opowiadać o życiu płazów. W tym momencie zagadka lekko się rozjaśnia. Tajemnicza kula, o której mówi burmistrz Lelek, jest więc najprawdopodobniej ogromną kroplą rosy, której powstanie zapowiadano już wcześniej.

Zgodnie z planami, między platformą widokową, ma bowiem powstać 7 takich obiektów. Kule, według założeń, będą mieć średnicę od 250 do 300 cm. To pozwoli więc, by w ich wnętrzu zmieściły się cztery dorosłe osoby. Co będzie można w niej zobaczyć? W środku przedstawione zostaną najważniejsze etapy rozwoju i przeobrażania się organizmu płaza. Ogromne krople rosy będą dodatkowo stanowić element odizolowania od dźwięków lasu, a więc miejsce pełne skupienia.

Czy jednak na fotografii faktycznie widzimy kroplę rosy? Tego dowiemy się prawdopodobnie już wkrótce.

Ścieżka w koronach drzew, która powstaje na Miejskiej Górze w Starym Sączu miała być dostępna dla turystów jeszcze w czerwcu. Wiadomo jednak, że termin ten przesunie się. Wpływ na taką sytuację miała zarówno pandemia koronawirusa, jak i przedłużająca się zima. Być może pierwsi turyści pojawią się tam jednak już w wakacje. Przypomnijmy, całkowity koszt tego zadania to 6 milionów złotych.

fot. UG Stary Sącz, Facebook/Jacek Lelek

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje