poniedziałek, 10 stycznia 2022 10:39

Tak jadali królowie. Wyjątkowa wystawa tylko do 16 stycznia w Wieliczce

Autor Marzena Gitler
Tak jadali królowie. Wyjątkowa wystawa tylko do 16 stycznia w Wieliczce

Tylko do 16 stycznia można jeszcze podziwiać srebrną zastawę stołową, złożoną z najpiękniejszych naczyń pochodzących z królewskich dworów Europy. Na wystawę ze słynnej kolekcji Helgi Matzke zaprasza Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, które przygotowało finisaż ekspozycji.

O tym, że szlachta jadała na wyjątkowej zastawie wie każdy, kto choć raz przeczytała Pana Tadeusza. Opis arcyserwisu z XII księgi porusza wyobraźnię. O tym jak wyglądały najpiękniejsze srebra w rzeczywistości można naocznie przekonać się w Wieliczce. A warto, bo trwająca od września 2021 wystawa właśnie się kończy.  

Tylko do 16 stycznia można zwiedzać wystawę „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke”, na której zgromadzono piękne i niezwykle cenne srebra stołowe. Na ekspozycji oglądać można sosjerki, solniczki, czarki, pucharki, dzbanki czy kieliszki .pochodzące z dworów m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii  i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III oraz carycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład wysokiej klasy kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Wyjątkowym eksponatem jest srebrny, częściowo złocony nef, puchar w kształcie statku, który mógł służyć zarówno do picia jak i podawania soli. Prezentowane są też kieliszki ze szkła zielonego znane z licznych obrazów mistrzów holenderskich.

Wieliczka wystawa srebra stołowe
Srebrny nef na wystawie w w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce - fot. D. Kołakowski / Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

O przepych stołów szczególnie dbano w czasie bankietów towarzyszących ważnym wydarzeniom królewskim takim jak śluby i koronacje. Przybliża je zaaranżowany, reprezentacyjny stół z zastawą dla 12 osób składającą się z ponad 70 przedmiotów wykonanych ze srebra.

Wieliczka wystawa srebra stołowe
Królewskie srebra stołowe w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce - fot. D. Kołakowski / Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Prezentowana kolekcja jest własnością firmy Helga Matzke European Silver. Jej właściciele to znani na świecie niemieccy antykwariusze, specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie, od których Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka kupiło solniczki do swoich zbiorów. Dalsza współpraca zaowocowała zorganizowaniem wystawy sreber stołowych. Obiekty zakupione u niemieckich antykwariuszy posiada też Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Dzięki uprzejmości dyrekcji wawelskiego zamku można je również oglądać na wystawie w Wieliczce.

Wieliczka wystawa srebra zastawa
Bogaro zdobiony nef na wystawie ze zbiorów Helgi Matzke w Wieliczce - fot. D. Kołakowski / Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Okazją, aby lepiej poznać dawne czasy jest też zaplanowany na 12 stycznia spotkanie pt. „Skarbce, czyli od splendoru po "świątynie sztuki"”, podczas którego wykład wygłosi kustosz Klementyna Ochniak-Dudek. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 a udział w nim można zarezerwować online na stronie muzeum. Będzie ono także transmitowane online poprzez Facebooka Muzeum.

Również w dniach 15-16 stycznia po promocyjnej cenie można kupić katalog towarzyszącego wystawie. Promocja obejmuje sprzedaż wydawnictwa tylko w sklepach stacjonarnych Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

inf. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, fot. D. Kołakowski / Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje