poniedziałek, 19 sierpnia 2024 06:24

Takiego sukcesu jeszcze nie było! Małopolanka wygrała Tour de France

Autor Mirosław Haładyj

W niedzielę (18 sierpnia) 29-letnia Katarzyna Niewiadoma wygrała Tour de France - najbardziej prestiżowy wieloetapowy wyścig kolarski.

Na niedawno zakończonych igrzyskach olimpijskich w Paryżu pochodząca z Ochotnicy Górnej (powiat limanowski) Katarzyna Niewiadomska zajęła ósme miejsce. Życiowy sukces 29-letniej kolarki z Limanowej odniosła kilka tygodni później podczas startu w Tour de France.

Prowadzenie wyścigu Polka objęła w czwartek (15 sierpnia). Żółtą koszulkę odebrała leżącej w kraksie Holenderce Demi Vollering, która przez niefortunne wydarzenie straciła aż dwie minuty. W piątek i sobotę 29-latka obroniła pozycję liderki, by w niedzielę po zaciętej walce Polka wygrać najbardziej prestiżowy wieloetapowy wyścig kolarski, wyprzedzając drugą w zestawieniu kolarkę o cztery sekundy

To pierwszy taki sukces w historii polskiego kolarstwa. Katarzyna Niewiadoma za start zarobiła 50 tysięcy euro.

W Tour de France startowało łącznie pięć Polek. Dalsze lokaty zajęły Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) i Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon-SRAM). W piątek nie wystartowała Marta Lach (Ceratizit-WNT), a w środę ze zmagań zrezygnowała srebrna medalistka olimpijska z Paryża Daria Pikulik (Human Powered Health).