19 czerwca w Liszkach odbyły się Targi Grzewcze i OZE 2021. To już trzecia edycja wydarzenia, które jest zorganizowane we współpracy Ekodoradców z programów LIFE oraz Eko Team, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz redakcji Głos 24.
Mieszkańcy gminy Liszki mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę przestarzałych, zatruwających powietrze pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne. W ramach programu „Redukcja niskiej emisji przez promowanie oraz dofinansowanie wymiany palenisk domowych z Gminy Liszki na źródła ciepła spalające paliwa gazowe – etap 2” można uzyskać, w zależności od mocy kotła, do 6 tys. zł na wymianę starego urządzenia i dodatkowo blisko 4 tys. zł na modernizację instalacji C.O..
Promocją programu i znacznym ułatwieniem dla mieszkańców, którzy w jednym miejscu mogli uzyskać wszystkie ważne informacje, spotkać się z dostawcami i producentami ekologicznych systemów grzewczych i paneli fotowoltaicznych, były kolejne targi, które na parking w pobliżu targowiska i Urzędu Gminy, ściągnęły wielu zainteresowanych modernizacją pieców mieszkańców.
- Organizując targi, chcemy pokazać mieszkańcom, że Urząd Gminy i instytucje związane z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska są otwarte na wszystkich zainteresowanych wymianą pieców. Dzisiejsze targi są organizowane po to, żeby doprowadzić do jak największej liczby wymienionych pieców i innych instalacji na ekologiczne. Gmina Liszki jest realizatorem kilku programów obejmujących wymianę pieców, montaż fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii. Osoby, które nie mogły spotkać się z nami podczas targów, wszystkie informacje mogą uzyskać w Urzędzie Gminy u naszych ekodoradców – podsumował wójt Paweł Miś.
Warto podkreślić, że celem proekologicznych działań, których elementem są organizowane cyklicznie targi, jest poprawa jakości powietrza w gminie Liszki poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych, pochodzących z indywidualnego ogrzewania budynków, a więc ostatecznie poprawa zdrowia mieszkańców. Dlatego też przy okazji zainteresowani mogli sprawdzić wydolność swoich płuc w mobilnym spirobusie. To zwłaszcza ważne dla osób, które mogły nawet bezobjawowo przejść zakażenie koronawirusem, dlatego nie brakowało chętnych do skorzystania z badania.
Na miejscu pomocą w uzyskaniu informacji o możliwościach skorzystania z dotacji oraz koniecznych warunkach, jakie trzeba spełnić, służyli ekodoradcy z Eko Team`u: Katarzyna Mrożek oraz Paulina Stadnik-Chyrc oraz Ekodoradca z Life: Anna Szewczyk. Obecny też był przedstawiciele programu „Czyste Powietrze”, realizowanego przez WFOŚiGW w Krakowie, który informował o możliwości uzyskania wsparcia na wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ciepła i termomodernizację budynku (np. wymianę okien, drzwi, docieplenie ścian zewnętrznych, stropu bądź podłogi na gruncie).
Szeroką ofertę ekologicznych i nowoczesnych oraz wygodnych w obsłudze urządzeń zaprezentowali przedstawiciele firm oferujących m.in. kotły gazowe, kotły na pellet, fotowoltaikę, pompy ciepła. M.in. zaprezentowały się firmy: Instal Skucińscy (fotowoltaika , kotły gazowe), Auer - Marek Suder (piece gazowe pulsacyjne, pompy ciepła), Inergis (fotowoltaika) oraz Nikla (instalacje fotowoltaiczne, piece gazowe, peletowe).
Wiele osób skorzystało też z pomocy w spisie powszechnym. W niebieskim namiocie czekali na nich pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie z mobilnym punktem spisowym.
Dla uczestników targów przygotowano też upominki – żywe sadzonki drzew i krzewów, ekogadżety i inne drobiazgi.
foto: Mateusz Łysik i Barbara Smolarska / Głos24