piątek, 12 lipca 2019 12:23

Tarnów: Nowe stawki i strefy parkowania. Sporawdź ile zapłacisz!

Autor Marzena Gitler
Tarnów: Nowe stawki i strefy parkowania. Sporawdź ile zapłacisz!

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Tarnowa, radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania na drogach publicznych w Tarnowie oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu ich pobierania. Nowe stawki obowiązywać będą od 1 października.

Uchwała zwiększyła obszar Strefy Płatnego Parkowania o ulice: Drużbackiej, Wita Stwosza, Głowackiego, Rogoyskiego, Reytana, Grottgera, PCK, 1 Maja oraz ul. Parkową na odcinku od ul. PCK do Słowackiego. Poszerzenie strefy spowodowane jest bardzo niską rotacją parkujących na tych ulicach pojazdów. Blokują one miejsca postojowe praktyczne przez cały dzień, co powoduje ograniczenia w parkowaniu pojazdów zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych.

Parkowanie w SPP płatne będzie w dni powszednie w godz. 9-16. Opłata za pierwszą godzinę wynosić będzie 3.30 zł, za drugą – 3.90 zł, za trzecią – 4.60 zł, a za czwartą i każdą kolejną godzinę – 3.30 zł. Odmienne stawki obowiązywać będą dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej premium oraz Tarnowskiej Karty Miejskiej standard (w przypadku tej ostatniej z ważnym biletem okresowym komunikacji miejskiej w Tarnowie). Za pierwszą oraz czwartą i każdą kolejną godzinę parkowania zapłacą oni 2.60 zł, stawki za drugą i trzecią godzinę wynosić będą natomiast odpowiednio 3.10 zł oraz 3.70 zł. Jeszcze mniejsze koszty za parkowanie w SPP poniosą kierowcy dysponujący Tarnowską Kartą Miejską premium z ważnym biletem okresowym: za pierwszą godzinę zapłacą 2.30 zł, za drugą 2.70 zł, za trzecią 3.20 zł, a za każdą kolejną 2.30 zł.

Parkowanie do 60 minut przy ul. Nowej, Piłsudskiego, Szpitalnej, Curie-Skłodowskiej, Kościuszki na odcinku od Pułaskiego do Reymonta oraz Goldhammera od Wałowej do Mickiewicza będzie nieodpłatne. Osoby korzystające z niego muszą posiadać tzw. bilet zerowy z wypisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Bilety te dostępne są w parkometrach.

Podjęta uchwała wprowadziła ponadto abonament zastępczy „A”, dla każdego z typów abonamentów wydanych na numer rejestracyjny pojazdu. Wydawany on będzie osobom, które ze względu na uszkodzenie lub wypadek utraciły możliwość korzystania z pojazdu.

Podjęcie uchwały pozwoli zwiększyć dochody o około 500 tysięcy złotych rocznie. Rozszerzenie strefy o dodatkowe ulice wiąże się natomiast z wydatkiem około 350 tysięcy – to zakup dziewięciu parkomatów oraz oznakowanie ulic.

inf. UM T

Tarnów - najnowsze informacje