poniedziałek, 11 lipca 2022 09:41

Tarnów. Obchody 79. rocznicy rzezi wołyńskiej

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Obchody 79. rocznicy rzezi wołyńskiej

W poniedziałek (11 lipca) odbędą się tarnowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Siedemdziesiąt dziewięć lat temu miała miejsce tzw. „Krwawa niedziela”, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa, która o godz. 17 odprawiona zostanie w kościele św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Urszulańskiej. Po mszy, uczestnicy uroczystości przejdą ulicami Bema i Najświętszej Marii Panny na Cmentarz Stary. Tam, przy Kurhanie Kresowym wspólnie odśpiewane zostaną hymn państwowy oraz Rota, złożone będą kwiaty i światła pamięci, a także przywołane wspomnienia świadków ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Dzisiejsze święto ustanowione zostało na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku. Sejm oddał w niej hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943-1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, SS-Galizien i innych formacji. Wyraził również wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków oraz uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej.

Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie.

Inf. UM Tarnów (Fot. Artur Gawle UM Tarnów)

Tarnów - najnowsze informacje