czwartek, 21 listopada 2024 08:26, aktualizacja 18 dni temu

Te rzeczy musisz wiedzieć o kociej diecie

Autor Artykuł sponsorowany
Te rzeczy musisz wiedzieć o kociej diecie

Każdy koci opiekun chce, żeby jego zwierzak zdrowo się odżywiał i był pełen energii. Z naszego artykułu dowiesz się, na jakie kwestie zwracać uwagę, aby czworonóg miał w swoim pokarmie wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Jak karmić kota?

Odpowiednia karma dla kota to jedno. Ważne jest jednak wyrobienie u zwierzaka właściwej rutyny oraz podawanie mu optymalnych porcji jedzenia, aby nie był ani głodny, ani przekarmiony.

Jeśli chodzi o to, jak często karmić kota, to nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od możliwości jego właścicieli. Z pewnością nakładanie mu jednej dużej porcji na cały dzień nie będzie dobrym pomysłem. Przyjmuje się, że karmienie zwierzaka dwukrotnie, rano i wieczorem to absolutne minimum. Niektóre koty wolą jednak częściej dostawać jedzenie do miski, ale w mniejszej porcji.

Jest to związane z tym, w jaki sposób te zwierzaki funkcjonowały, gdy żyły w dziki sposób. Wówczas do polowania na gryzonie dochodziło kilka razy dziennie. Co również istotne, dla tych zwierzaków pokarm powinien być również atrakcyjny pod kątem sensorycznym. Są to istoty, które potrafią dość szybko znudzić się tym samym jedzeniem. Z tego powodu warto od czasu do czasu dać swojemu pupilowi jakiś smaczek lub zmienić smak podawanej karmy. Takie przekąski mogą być również elementem zabawy, który pobudzi jego instynkt łowiecki.

Wiek kota a sposób karmienia

Wiele zależy również od wieku oraz kondycji zdrowotnej Twojego zwierzaka. Możemy wyszczególnić trzy etapy życia kota, podczas których jego dieta będzie się mocno zmieniać.

Kocię

Kociak zaraz po urodzeniu znajduje się pod opieką matki. To ona odpowiada za jego karmienie, a kocie mleko to najlepsza rzecz, jaką w tym momencie może otrzymać maluch. Taka sytuacja utrzymuje się przez pierwsze 2-4 tygodnie życia. Gdy kocię rozwinie się i zyska odporność, wówczas do jego diety można wprowadzić pokarm stały.

Co istotne, ważne jest wybieranie takich produktów, które oznaczone są jako jedzenie typu karma dla kota junior. Zwracaj również uwagę na prawidłowe dawkowanie ilości pokarmu. Przekarmione kocię może łatwo dostać biegunki, która może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

W przyjmowanym jedzeniu powinny znajdować się składniki odżywcze, które pozytywnie wpłyną na kości kota. Z tego powodu wapń i fosfor to elementy, które muszą być obecne w pokarmie. Taką karmę należy stosować w pierwszym roku życia zwierzaka.

Dorosły kot

Gdy kot zostaje wykastrowany, dochodzi do radykalnego zwiększenia apetytu. Nie oznacza to jednak, że zwierzak powinien jeść znacznie więcej. To bardziej informacja dla jego właściciela, żeby nie dokładać jedzenia do miski za każdym razem, gdy kot będzie starał się wymusić kolejną porcję. Może to bowiem doprowadzić do przyrostu wagi, a w efekcie problemów z nadwagą.

Za kaloryczność w kocim jedzeniu w dużej mierze odpowiadają zawarte w pokarmie tłuszcze. Przez pierwsze tygodnie po sterylizacji możesz więc kupować karmy z obniżoną zawartością tego elementu. Dzięki temu kot będzie mógł jeść nieco większe porcje jedzenia, które zaspokoją jego apetyt, a jednocześnie nie przybierze na wadze.

Wiele mruczków lubi pokarmy wysokobiałkowe. W dodatku jest to ważna substancja odżywcza dla dorosłego osobnika. W odmierzaniu dziennej porcji jedzenia zwracaj również uwagę na aktywność fizyczną swojego kota. Jeśli Twój pupil spędza dużo czasu na dworze, to jego zapotrzebowanie energetyczne będzie większe, niż w przypadku zwierzaka, który cały dzień spędza w domu.

Kot senior

Po siódmym roku życia koty wchodzą w wiek seniorski. Zazwyczaj wiąże się to ze spadkiem aktywności, ale niekoniecznie mniejszym apetytem. Z tego powodu musisz delikatnie zmniejszyć dzienną ilość podawanego kotu jedzenia. W innym przypadku u futrzaka może pojawić się nadwaga.

Jednak u kotów powyżej dziesiątego roku życia może pojawić się ryzyko niedowagi. Wraz z wiekiem te zwierzaki coraz słabiej radzą sobie z trawieniem tłuszczy. W takiej sytuacji warto skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić, w jaki sposób warto karmić kota. Dużo będzie zależeć również od tego, w jakiej kondycji zdrowotnej będzie mruczek. W niektórych sytuacjach może być konieczne stosowanie karm specjalistycznych.

UWAGA: Niezależnie od wieku kota, pamiętaj o jego prawidłowym nawodnieniu. Niestety, te zwierzaki niechętnie piją wodę, dlatego dobrym pomysłem może być podawanie im takich produktów jak mokra karma dla kota i/lub dolewanie wody do jedzenia.

Tych składników odżywczych potrzebuje Twój kot

Podstawą kociej diety są tłuszcze, węglowodany oraz białko serwowane w odpowiednich proporcjach. Do tego ważne są również witaminy i minerały. Spośród ważnych składników odżywczych warto wymienić:

  • taurynę – jest to aminokwas, którego koty potrzebują do prawidłowego życia. Tauryna reguluje poprawną pracę serca, dlatego należy pilnować, aby nie zabrakło jej w diecie Twojego pupila;
  • kwasy tłuszczowe – ich brak może doprowadzić do wypadania sierści, a także negatywnie wpłynąć na stan skóry. Z kolei wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA odpowiadają za rozwój ośrodkowego układu nerwowego;
  • błonnik – jest on szczególnie istotny u kotów niewychodzących, ponieważ pomaga w utrzymywaniu optymalnej wagi. Do tego pomaga on również w rozpuszczaniu się sierści, która dostała się do układu pokarmowego. Jego kolejną zaletą jest regulacja pracy jelit, co może pomóc w usunięciu resztek włosów w postaci kału.

Karmy specjalistyczne – kiedy je stosować?

W niektórych sytuacjach Twój kot może potrzebować karmy specjalistycznej. Czasami u zwierzaka mogą występować pewne wady wrodzone lub wraz z wiekiem zacząć występować nietolerancje pokarmowe. Specjalny pokarm pomoże uzupełnić braki w składnikach odżywczych lub wyeliminuje problematyczne elementy z karmy.

Jeśli zauważysz, że zwierzak nie chce jeść posiłków lub źle się czuje po ich spożyciu, udaj się do weterynarza. Specjalista pomoże Ci w zdiagnozowaniu przyczyny problemu, a także wyjaśni, jaka karma będzie mogła pomóc Twojemu pupilowi.

Jak widzisz, to, co wkładasz do kociej miski, ma ogromne znaczenie dla Twojego mruczka. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i wiesz już, na jakie rzeczy warto zwracać uwagę!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka