niedziela, 24 listopada 2024 08:07, aktualizacja 3 godziny temu

Tele-Anioł 2.0. Inicjatywa ratująca życie

Autor Krystian Kwiecień
Tele-Anioł 2.0. Inicjatywa ratująca życie

Małopolski Tele-Anioł 2.0 to akcja, która od sześciu lat zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wspiera codzienne obowiązki mieszkańców regionu.

W bieżącej edycji projektu już ponad 1,5 tys. osób otrzymało pomoc, a wielu z nich udało się uratować życie. Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących, władze województwa zaprosiły do współpracy przedstawicieli 67 jednostek samorządu terytorialnego, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i rekrutacji nowych uczestników.

Wsparcie w codziennym życiu

Małopolski Tele-Anioł 2.0 to projekt, który wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak opaski bezpieczeństwa noszone na ręce. Dzięki nim, podopieczni projektu mogą czuć się bezpiecznie w każdym miejscu i o każdej porze. Opaski monitorują parametry życiowe, umożliwiając natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia.

Oprócz tego, uczestnicy projektu mogą korzystać z usług opiekuńczych i sąsiedzkich, takich jak robienie zakupów czy sprzątanie, co jest szczególnie ważne dla osób schorowanych lub z niepełnosprawnościami. Dzięki tej pomocy mogą oni dłużej pozostać w swoich domach, a ich rodziny mogą realizować obowiązki zawodowe bez obaw o zdrowie bliskich.

Nowości w projekcie

W tej edycji wprowadzono również nowy komponent, jakim jest pilotaż usług telemedycznych, z których skorzysta 300 uczestników korzystających z teleopieki. Dodatkowo, 150 opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnościami otrzyma wsparcie w postaci usług opieki wytchnieniowej.

Członek zarządu województwa Marta Malec-Lech podkreśliła, jak ważne jest wsparcie seniorów, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa. W Małopolsce jedna czwarta mieszkańców to osoby w wieku emerytalnym, z czego wiele z nich potrzebuje opieki.

Dotarcie do najbardziej potrzebujących

Docelowo w projekcie ma wziąć udział 8 tysięcy osób, z czego 2,5 tysiąca skorzysta z usług opiekuńczych i pomocy sąsiedzkiej. Kolejne 150 opiekunów otrzyma wsparcie wytchnieniowe. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 155 mln zł, z czego prawie 132,5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Projekt obejmuje cały region Małopolski, a 67 małopolskich samorządów podpisało listy intencyjne, angażując się w promocję i rekrutację uczestników.

Współpraca kluczem do sukcesu

Marszałek województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka, zaznaczył, że projekt ma na celu dotarcie do osób odizolowanych z powodu choroby, niepełnosprawności lub samotności. Najskuteczniej można to osiągnąć dzięki współpracy z lokalnymi pracownikami, którzy najlepiej znają potrzeby mieszkańców swojego regionu. Akcja promocyjna będzie wspierana przez strony internetowe urzędów miast i gmin oraz pracowników Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

fot: Biuro Prasowe UMWM/AM

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka