Miasto i Gmina Wieliczka zdobyły 10. miejsce w 15. edycji prestiżowego Rankingu Gmin Małopolski 2024, organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. To wyróżnienie potwierdza wysoką jakość życia oraz dynamiczny rozwój regionu. W rankingu znalazło się 179 gmin.
Zestawienie opiera się na analizie 17 wskaźników obrazujących jakość życia w gminach, takich jak demografia, inwestycje czy edukacja. Wyniki za rok 2023 zaprezentowano podczas spotkania samorządowców 4 grudnia 2024 w Tauron Arenie Kraków.
Wieliczka osiągnęła szczególnie dobre wyniki w obszarach takich jak: wydatki inwestycyjne, pozyskiwanie środków unijnych i innych grantów, saldo migracji, wsparcie dla organizacji pozarządowych, nakłady na oświatę i opiekę nad dziećmi, wyniki egzaminów ósmoklasistów. Zdobycie dziesiątej lokaty na 179 startujących gmin jest osiągnięciem, które potwierdza, że Wieliczka jest liderem w Małopolsce, skutecznie łącząc rozwój gospodarczy z troską o mieszkańców.
– Od lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce rankingu, co potwierdza, że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju. To zasługa wielu osób zaangażowanych w budowanie przyszłości miasta i gminy – podkreślił Artur Kozioł, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce.
Problemy demograficzne w Małopolsce
Wieliczka wyróżnia się dodatnim przyrostem naturalnym i rosnącą liczbą mieszkańców, co kontrastuje z problemami wielu innych gmin w regionie. Uwagę na to zwrócił podczas spotkania dyrektor Regionalnego Ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w Krakowie Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji: – Na 179 gmin biorących udział w rankingu, ponad 110 notuje wskaźnik ujemnego przyrostu naturalnego, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia w Małopolsce. Rozbieżność we wskaźniku salda migracji jest olbrzymia, od niemal minus 8 promili do plus 27 promili rocznie, co powoduje bardzo zróżnicowane procesy demograficzne w przestrzeni województwa. To są realne problemy, które już teraz oddziałują i będą oddziaływać na jakość życia w naszych gminach.
Fot. i inf.: UM Wieliczka