poniedziałek, 8 stycznia 2024 12:01

Termometry pokażą nawet -24 stopnie? Wydano ostrzeżenie meteorologiczne

Autor Mirosław Haładyj
Termometry pokażą nawet -24 stopnie? Wydano ostrzeżenie meteorologiczne

Do Krakowa nadciąga fala mrozu. Termometry mogą pokazać temperaturę nawet do -24 stopni Celsjusza. Ostrzeżenie meteorologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje od dzisiaj od godziny 20:00 do środy, 10 stycznia.

Prognozy meteorologiczne wskazują, że w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura minimalna spadnie w zakresie od -20 do -15 stopni Celsjusza, a lokalnie w obniżeniach terenu nawet do -24 stopni Celsjusza. Natomiast na noc z 9 na 10 stycznia synoptycy przewidują temperaturę minimalną od -17 do -13 stopni Celsjusza, z lokalnymi spadkami do -20 stopni Celsjusza.

W ciągu dnia temperatura maksymalna utrzyma się na poziomie od -11 do -7 stopni Celsjusza, przy średniej prędkości wiatru od 5 do 15 kilometrów na godzinę. Istnieje 80-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska.

W związku z niskimi temperaturami, apeluje się o pomoc dla osób bezdomnych, które w okresie zimowym mogą skorzystać z miejsc schronienia, posiłków, oraz wsparcia medycznego, zapewnianego przez miasto oraz różne organizacje i instytucje.

W przypadku zauważenia osób potrzebujących pomocy, można skontaktować się ze strażą miejską pod numerem 986 lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Ponadto, codziennie wieczorem streetbus udziela doraźnej pomocy osobom bezdomnym na ulicach Krakowa. Dla wolno żyjących kotów apeluje się o uchylanie okienek w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych, aby ochronić je przed mrozem i zimnem.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka