sobota, 12 kwietnia 2025 16:11, aktualizacja godzinę temu

Tłumy pielgrzymów ruszą do Kalwarii. Zaczyna się wielki odpust

Autor Marzena Gitler
Tłumy pielgrzymów ruszą do Kalwarii. Zaczyna się wielki odpust

Kalwaria Zebrzydowska - najsłynniejsze w Polsce sanktuarium poświęcone misteriom pasyjnym, stanie się miejscem corocznych pielgrzymek z okazji Wielkiego Tygodnia. Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową i potrwają do Wielkanocy.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce, który co roku przyciąga rzesze wiernych pragnących uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych i maryjnych. To miejsce o niezwykłej atmosferze, które każdego roku odwiedza nawet 1,5 miliona pielgrzymów. W szczególności, w czasie Wielkiego Tygodnia, Kalwaria staje się centrum duchowego przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obrzędy te mają nie tylko głęboki wymiar religijny, ale i artystyczny, stanowiąc fascynujące widowisko, które przyciąga wiernych z całej Polski i zagranicy.

- Przybądźmy do Kalwarii, aby na nowo uczyć się, co to znaczy pielgrzymować, aby przypomnieć sobie, że przecież nasze życie ziemskie jest pielgrzymowaniem do Nowego Jeruzalem, naszej Ojczyzny w niebie - kustosz sanktuarium zaprasza do udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia 2025. - zaprasza kustosz sanktuarium o. Cyprian Moryc OFM.

Zaproszenie Kustosza Sanktuarium do udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia 2025

- Przybądźmy do Kalwarii, aby na nowo uczyć się, co to znaczy pielgrzymować, aby przypomnieć sobie, że przecież nasze życie ziemskie jest pielgrzymowaniem do Nowego Jeruzalem, naszej Ojczyzny w niebie - kustosz sanktuarium zaprasza do udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia 2025. #KalwariaZebrzydowska #sanktuarium #modlitwa #WielkiTydzień

Opublikowany przez Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Sobota, 12 kwietnia 2025

Korzenie tradycji kalwaryjskich

Pierwsze nabożeństwa pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odprawiano już w 1608 roku, kiedy to na tutejszych wzgórzach ustawiono krzyże, które później miały stać się miejscami przyszłych kaplic. Początkowo były to nabożeństwa liturgiczne, przypominające obchody w Jerozolimie. W XVII wieku nabożeństwa te zostały wzbogacone o procesje i sceny pasyjne, w tym słynną Drogę Pojmania, która wiodła od kaplicy św. Rafała do kaplicy Annasza, gdzie trwała adoracja, a Piłat odczytywał wyrok na Jezusa. Całość kończyła się uroczystą procesją eucharystyczną, która przenosiła sakrament do Grobu Chrystusa.

Z biegiem lat, obrzęd ten przechodził różne zmiany, a po I rozbiorze Polski, kiedy władze austriackie dążyły do zwalczania zabobonów, misteria pasyjne zostały znacznie uproszczone. Ostatecznie, po II wojnie światowej, misterium nabrało nowego kształtu, kiedy to twórcą jego współczesnej formy został Augustyn Chadam. Nowe stroje, postacie biblijne i sceny przedstawiające wydarzenia z ostatnich dni życia Jezusa, takie jak Wjazd do Jerozolimy czy Zdrada Judasza, wprowadziły świeży i głęboki wymiar do kalwaryjskich obchodów.

Program Wielkiego Tygodnia w 2025 roku

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczyna się 13 kwietnia od Uroczystej Inauguracji Odpustu Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową odbędą się Msze Święte o różnych godzinach, a o 10:45, przy kaplicy św. Rafała, zostaną poświęcone palmy. O godzinie 11:00 rozpocznie się Uroczysta Msza Święta, po której o 15:00 odbędzie się Misterium Męki Pańskiej: „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy” oraz „Wypędzenie przekupniów”. Tradycyjnie, po południu, o 18:00, odbędą się Gorzkie Żale z kazaniem, a o 20:30 Różaniec i Apel Maryjny zakończą dzień.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy, pielgrzymi będą uczestniczyć w licznych Mszach Świętych, Godzinkach, Gorzkich Żalach oraz Różańcu. Szczególnie ważnym punktem programu będzie Misterium Męki Pańskiej w Wielką Środę, które rozpocznie się o 20:00 i zaprezentuje sceny „Uczta u Szymona”, „Posiedzenie Wysokiej Rady” oraz „Zdrada Judasza”.

#WielkiPiątek #MisteriumMękiPańskiej fot. Tomasz Orłowski

Opublikowany przez Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Czwartek, 11 kwietnia 2024

Wielki Czwartek to dzień szczególnej modlitwy i adoracji. O 6:00 odbędzie się Nabożeństwo Eucharystyczne z poświęceniem „Wieczerzy Pańskiej”, a o 13:00 rozpocznie się procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza. Tego dnia odprawiana będzie również Msza Święta w Wieczerniku oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy Domu Kajfasza. Wieczorem, o 19:30, w bazylice odbędzie się Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.

Tegoroczne #MisteriumMękiPańskiej w obiektywie Edyty Filipek - Bajor.

Opublikowany przez Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Środa, 3 kwietnia 2024

W Wielki Piątek, po porannym sądzie „U Kajfasza” o godzinie 6:00, rozpocznie się Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania, a Liturgia Wielkiego Piątku o 8:30 odbędzie się przy kościele Ukrzyżowania. Po południu odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pana Jezusa, która potrwa aż do Rezurekcji.

W Wielką Sobotę, o godzinie 8:00 rozpoczną się poświęcenia pokarmów, które potrwają aż do godziny 16:00. O 19:00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej.

– Poprzez rany zmartwychwstałego Chrystusa możemy patrzeć na zło, które dręczy ludzkość oczami nadziei – mówił bp Robert...

Opublikowany przez Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Kulminacją obchodów będzie Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 20 kwietnia 2025 roku, kiedy to o 6:00 odbędzie się Procesja Rezurekcyjna z Grobu Pańskiego do bazyliki, a o 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 i 19:00 zostaną odprawione Msze Święte z udziałem licznych wiernych.

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej to nie tylko czas modlitwy, ale również głęboka podróż duchowa, pełna refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Każdego roku, poprzez misteria pasyjne, pielgrzymi mogą w pełni doświadczyć tych wyjątkowych chwil, stając się częścią tej wyjątkowej tradycji.

Szczegółowy program Wielkiego Tygodnia

w Kalwarii Zebrzydowskiej

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy

Msze św.: 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.00, 19.00
5.30 – Odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, Godzinki
6.00 – Msza św. z kazaniem
18.00 – Gorzkie żale z kazaniem
20.30 – Różaniec, Apel Maryjny i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej

Wielka Środa – 16 kwietnia 2025

20.00 – Misterium Męki Pańskiej: sceny „Uczta u Szymona”, „Posiedzenie Wysokiej Rady” i „Zdrada Judasza”


Wielki Czwartek – 17 kwietnia 2025

5.30 – Odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, Godzinki
6.00 – Nabożeństwo eucharystyczne z kazaniem, poświęcenie „Wieczerzy Pańskiej”
13.00 – Gorzkie żale, Mandatum (przy ołtarzu polowym) – „Umycie nóg apostołom”, procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza, wieczorny sąd „U Kajfasza”, msza św. w Wieczerniku, adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy Domu Kajfasza
19.30 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice


Wielki Piątek – 18 kwietnia 2025

6.00 – Poranny sąd „U Kajfasza”
8.00 – Dekret „U Piłata”, słowo pasterskie abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego
8.30 – Droga krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania, liturgia Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza

Komunia św. dla uczestników liturgii: godz. 8.00–13.00 (krużganki Drogi Krzyżowej)
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pana Jezusa – do rezurekcji


Wielka Sobota – 19 kwietnia 2025

8.00–16.00 – Poświęcenie pokarmów (co 15 minut)
19.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 20 kwietnia 2025

Msze św.: 6.00, 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00
6.00 – Procesja rezurekcyjna z Grobu Pańskiego do bazyliki, msza św. pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka