środa, 10 listopada 2021 13:01

To jedna z ostatnich okazji na przejazd retro pociągiem

Autor Tomasz Stępień
To jedna z ostatnich okazji na przejazd retro pociągiem

To będzie wyjątkowy przejazd. Zabytkowy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów przejedzie przez Małopolskę z okazji Święta Niepodległości. Z uwagi na planowaną w przyszłym roku przebudowę trasy kolejowej Chabówka-Nowy Sącz i budowę linii tzw. Podłęże-Piekiełko będzie to prawdopodobnie jeden z ostatnich tego typu przejazdów.

Z okazji Święta Niepodległości, w ramach obchodów 103 rocznicy odzyskania wolności przez Polskę, 11 listopada na trasę dawnej kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza wyruszy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku.

Dodatkowo, samą jazdę pociągu oraz zaplanowane prezentacje historyczne będzie można śledzić w Internecie m.in. na Facebooku Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej będą na bieżąco publikowane materiały z przejazdu pociągu.

– W składzie pociągu, w jednym z zabytkowych wagonów znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala – zachęca do uczestnictwa Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei. – Jedną z atrakcji przejazdu, będzie piknik na stacji w Skrzydlnej zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej z występami artystycznymi i prezentacjami historycznymi.

Skład pociągu zestawiony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów pasażerskich z lat 1925-1930.

Ramowy plan przejazdu prezentuje się następująco:

6:00 – odjazd ze stacji Chabówka

10:15 – przyjazd do stacji Nowy Sącz, po przyjeździe zwiedzanie Izby Tradycji na peronie I (w stronę Chabówki)

11:30 – odjazd ze stacji Nowy Sącz

12:09-12:29 – postój na stacji Męcina, odśpiewanie hymnu

12:56 – 13:16 – Limanowa – pokaz grupy rekonstrukcyjnej

14:01 – 14:31 – Dobra k/Limanowej – poczęstunek regionalny

14:47-15:12 – Skrzydlna – piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej

16:42 – przyjazd do stacji Chabówka, zakończenie przejazdu

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje