środa, 29 listopada 2023 11:34

To już jest plaga! Zniszczono rzeźbę w Kinie Kijów. "Pomóżcie nam‼️ Szukamy WANDALA" [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
To już jest plaga! Zniszczono rzeźbę w Kinie Kijów. "Pomóżcie nam‼️ Szukamy WANDALA" [WIDEO]

Kino Kijów opublikowało nagranie, na którym widać mężczyznę, który niszczy stojącą w holu rzeźbę. "Pomóżcie nam!! Szukamy WANDALA" - zaapelowało Kino.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Na nagraniu z kamer monitoringu w holu kina z piątku, 24 listopada widać jak starszy mężczyzna z parasolem najpierw podchodzi do rzeźby, odchodzi i kilka razy do niej wraca, w końcu coś przy niej robi i oddala się. Na jego zachowanie reaguje od razu pracownik kina, ale jak się okazało, nie udało się mu zatrzymać i ustalić tożsamość mężczyzny. "Pomóżcie nam!! Szukamy WANDALA. Mężczyzna z nagrania zniszczył 24.11 rzeźbę stojącą w holu Kina Kijów autorstwa Jana Tutaja. Może kiedy bohater tego filmiku zobaczy co zrobił sam przyjdzie naprawić to co zepsuł. Udostępniajcie!" - zaapelowało Kino Kijów na Facebooku.

.

Pomóżcie nam ‼️Szukamy WANDALA 🔥 Mężczyzna z nagrania zniszczył 24.11 rzeźbę stojącą w holu Kino Kijów autorstwa Jan Tutaj 😞😡 Może kiedy bohater 🤬tego filmiku zobaczy co zrobił sam przyjdzie naprawić to co zepsuł. Udostępniajcie! #stopgłupocie @obserwujący

Opublikowany przez Kino Kijów Piątek, 24 listopada 2023

Przedstawiająca filmowca rzeźba autorstwa prof. Jana Tutaja została odsłonięta w 2022 roku z okazji 55. urodzin kina Kijów. – Postać nawiązuje, poprzez specyficzne upozowanie i atrybuty, do końca lat sześćdziesiątych, kiedy kino Kijów powstało. Elementem wizualnym, który pojawiał się w mojej głowie podczas pracy, był obraz Jamesa Deana, ikony kina tamtego czasu – mówił podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby prof. Jan Tutaj, dziekan Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP. Warto przypomnieć, że prof. Tutaj jest też autorem odsłoniętego w 2013 roku pomnika Jana Matejki na krakowskich Plantach w pobliżu Bramy Floriańskiej i Barbakanu.

Zniszczenie rzeźby to kolejny akt wandalizmu w ciągu ostatnich dni w Krakowie. Wczoraj informowaliśmy o uszkodzeniu nowo postawionej rzeźby Smoka Turysty przy Parku Bednarskiego, a w poniedziałek - o zniszczeniu ogrzewanego przystanku w Borku Fałęckim.

fot. Ewa Michalik/ Fb. Kino Kijów - edycja własna

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka