czwartek, 17 listopada 2022 15:30

TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Irlandii

Autor Artykuł sponsorowany
TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Irlandii

Irlandia w sezonie wakacyjnym przyciąga kilka milionów turystów. Wyspa posiada wiele imponujących atrakcji, średniowiecznych zamków, malowniczych krajobrazów i plaż. Irlandia słynie z uroczych miejscowości i tętniących życiem miast, które są pełne ciekawych atrakcji i zabytków. Wyspa jest doskonałym miejscem na spędzenie przyjemnych wakacji, z mnóstwem wspaniałych miejsc do odwiedzenia.

Przy tak wielu miastach i miasteczkach do zwiedzania, może być trudno wybrać te najciekawsze miejsca. Dlatego też wybraliśmy 5 najbardziej urokliwych miejsc na wczasy w Irlandii, aby pomóc Ci podjąć decyzję. Zaplanuj swoje zwiedzanie z naszą listą najlepszych miejsc do odwiedzenia w Irlandii.

TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Irlandii

Wyspy Aran

Wyspy Aran to idealne miejsce na wakacje w Irlandii znajdujące się w Zatoce Galway u zachodnich wybrzeży Irlandii. Są to trzy wyspy: Inis Oírr, Inis Mór oraz Inis Meáin. Inis Mór jest największą wyspą, Inis Meáin to typowo rolnicza wyspa, natomiast Inis Oírr jest najmniejszą. Wszystkie trzy znajdują się w samym centrum szlaku Slí an Atlantaigh Fhiáin, który rozciąga się na długości 2574 kilometrów zachodniego wybrzeża Irlandii, rozciągającego się od Derry na północy do Kinsale na południu. Sceneria jest tu bardziej surowa i odosobniona niż ta, którą możnesz znaleźć na zielonych polach i w górach na pozostałej części wyspy. Poszarpane klify wyrastają z Atlantyku. Znajdziesz tu także starożytne forty i imponujące pozostałości archeologiczne - jedne z najstarszych w Irlandii.

Kilronan to jedyna miejscowość na tych wyspach. Jest maleńka i niezwykle urocza. Mieszkańcy mówią po irlandzku i angielsku, co podkreśla autentyczny celtycki klimat tego miejsca. Dzięki kilku pensjonatom i restauracjom możesz spędzić tu wakacje, zrelaksować się i chłonąć gaelicki styl życia.

Miasto Galway

Artystyczna atmosfera panująca w mieście Galway na zachodnim wybrzeżu wyspy nie ma sobie równych. To mieszanka historii i współczesnej metropolii. Znajdziesz tu ruiny średniowiecznych murów obronnych, które otaczają sklepy i restauracje tętniące życiem. Warto przejść się po jednym z kamiennych mostów rozciągających się na rzece Corrib oraz promenadą do zatoki Galway.

Miejscowość Galway jest także doskonałym miejscem wypadowym do innych, przyrodniczych atrakcji takich jak na przykład regionu Connemara z Parkiem Narodowym Connemara. W regionie tym leżą malownicze tereny fiordów Killary Harbour, Zatoka Kilkieran oraz jezioro Corrib. Od północy, zachodu i południa granicą regionu jest Ocean Atlantycki. W tej malowniczej krainie znajdują się góry, lasy, łąki oraz bagna. Na terenie Connemary znajduje się Park Narodowy Connemara, który oferuje szlaki spacerowe.

Dunquin Pier - Dún Chaoin

Dunquin Pier to interesujące, pagórkowate miasto, które położone jest na krańcu Półwyspu Dingle. Miejscowość znajduje się w wyjątkowej scenerii na odcinku wybrzeża z ogromnymi klifami. Wąska droga wije się w dół do mola, gdzie znajduje się najkrótsze połączenie promowe na wyspy Blasket. Podczas spaceru w pobliżu klifów, należy zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo. Krawędzi klifu są niezabezpieczone, a podłoże nierówne, więc należy zachować dużą ostrożność.

Wielu turystów decyduje się na odpoczynek w tym uroczym miejscu, zwłaszcza w weekendy i w okresie letnim. Większość osób wybiera się tutaj, aby korzystać z wszystkiego, co wybrzeże ma do zaoferowania tj. odpoczywania na plaży, spacerów oraz podziwiania widoków. Warto wybrać się na plażę Cumeenoole. Plaża Coumeenoole oferuje fantastyczne widoki na otaczający Atlantyk i pobliskie wyspy Blasket. Na prawo od parkingu znajdują się również przepiękne, poszarpane klify. Pływanie na plaży Coumeenoole jest zakazane o czym informuje wiele znaków ostrzegawczych. Zatoka posiada silne i nieprzewidywalne prądy, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia.

Limerick

Limerick to czwarte pod względem wielkości miasto w Irlandii, w którym można zakochać się w przepięknych widokach rzeki Shannon, która wpada tu do Atlantyku. Jeśli lubisz kulturę, to w mieście znajdziesz wiele miejsc, gdzie możesz podziwiać dzieła sztuki autorstwa m.in.: Pablo Picasso oraz Leonarda da Vinci. W samym sercu Limerick usytuowane jest średniowieczne centrum z liczącym ponad 800 lat Zamkiem Króla Jana - King John's Castle oraz katedrą Najświętszej Maryi Panny. Urocze budynki sąsiadują z ekscentrycznymi galeriami sztuki i oszałamiająco odrestaurowanym rynkiem. Limerick powstało w wyniku działania pływów morskich w szerokim ujściu rzeki Shannon do Atlantyku. Zostało założone w 812 r. przez przybyłych Wikingów z Danii.

Sligo

Miejscowość Sligo jest przyjaznym i malowniczym nadmorskim portem nad rzeką Garavogue. Położone jest w północno-zachodniej części wyspy, w pobliżu granicy z Irlandią Północną. Jest to idealne miejsce na wakacje w Irlandii. W tle znajduje się majestatyczne wzgórze Ben Bulben 526 m n.p.m.. Warto wybrać się na wycieczkę łodzią po jeziorze Lough Gill i podziwiać ładne okoliczne widoki. Jeśli jesteś miłośnikiem łowienia ryb to Lough Gill jest idealnym miejscem.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka