niedziela, 10 kwietnia 2022 04:00

Tragedia, która wstrząsnęła całym krajem. Mija 12 lat od katastrofy smoleńskiej

Autor Katarzyna Jamróz
Tragedia, która wstrząsnęła całym krajem. Mija 12 lat od katastrofy smoleńskiej

Dwanaście lat temu samolot z najważniejszymi osobistościami Rzeczypospolitej na pokładzie rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Wszyscy stracili życie. Jak powiedział Prezydent Andrzej Duda, „zginęli najlepsi z nas”.

Prezydencki samolot Tu-154M rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Polska delegacja z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską na czele, leciała do Katynia na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie, 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M. Tego dnia ogłoszono siedmiodniową żałobę narodową. Wśród ofiar był także ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Smoleńsk Katastrofa smoleńska Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Tu-154M
Tragedia, która wstrząsnęła całym światem. Mija 12 lat od katastrofy smoleńskiej / Fot. Wikipedia.pl
– Chociaż minęło 10 lat od tej tragedii, to przeżywam ją równie mocno i widzę wyrwę w naszym narodzie, jaka została po tych, którzy zginęli. W Smoleńsku zginęli najlepsi z nas. Mówię to z pełnym przekonaniem. Jestem pewien, że Polska byłaby dzisiaj inna, lepsza, gdyby oni żyli

– powiedział 10 kwietnia 2020 r. prezydent Andrzej Duda.

Prezydent złoży wieniec na grobie Marii i Lecha Kaczyńskich

W niedzielę (10 kwietnia) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Krakowie oraz w Warszawie.

Kraków pamięta

O 9:45 odbędzie się Msza Święta w Katedrze na Wawelu, którą koncelebrować będzie Abp. Marek Jędraszewski. O 11:00 złożony zostanie wieniec pod Krzyżem Katyńskim na placu im. ojca Adama Studzińskiego, 15 minut później przewidziano wystąpienie przybyłych gości.

Fot.: prezydent.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje