wtorek, 11 października 2022 10:10

Tragiczny wypadek w Tatrach. Nie żyje turystka

Autor Katarzyna Jamróz
Tragiczny wypadek w Tatrach. Nie żyje turystka

W poniedziałek (10 października) doszło do kolejnego w ciągu ostatnich dni śmiertelnego wypadku w Tatrach Wysokich. W rejonie Rysów zginęła turystka.

Zgłoszenie o wypadku do centrali TOPR wpłynęło po godzinie 19. Telefon wykonał mężczyzna, który schodząc z Rysów w dolnej części Grzędy stracił z oczu swoją partnerkę, która prawdopodobnie obsunęła się po twardym, zlodowaciałym śniegu. Próby nawiązania z nią kontaktu głosowego były bezskuteczne, a sam mężczyzna nie był w stanie kontynuować zejścia.

– Z Morskiego Oka natychmiast ruszył ratownik pełniący tam dyżur, a z centrali TOPR wyruszyła wieloosobowa wyprawa z potrzebnym sprzętem. O godz. 20:30 ratownik odnalazł poszkodowaną w okolicy szlaku na Rysy na wysokości 1960 m. Kobieta po 350 metrowym upadku z wysokości leżała nieprzytomna z poważnymi obrażeniami m.in. czaszki, klatki piersiowej i kończyn z wyczuwalnym tętnem. Niestety w trakcie opatrywania krwotoków, tętno turystki przestało być wyczuwalne, wobec czego rozpoczęto zabiegi resuscytacyjne. O godz. 21:50 wobec braku efektów odstąpiono od resuscytacji, a ratownikom pozostał smutny obowiązek transportu ciała poszkodowanej

– czytamy w zamieszczonym poście na Facebooku TOPR.

Partner turystki przy pomocy technik linowych został sprowadzony do schroniska przy Morskim Oku, a następnie przetransportowany do Zakopanego. Nocna akcja ratowników zakończyła się o 3:00 nad ranem.

Niestety kolejna tragedia w Tatrach! O godzinie 3:00 nad ranem zakończyła się nocna wyprawa na Rysy, w której brało...

Opublikowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR Wtorek, 11 października 2022
– W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki powyżej  1700 m n.p.m. utrzymuje się śnieg, który jest zmrożony i twardy. W wielu miejscach występują oblodzenia. Szczególnie w miejscach zacienionych i na północnych stokach, gdzie oblodzenie utrzymuje się przez cały dzień. Należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń

– ostrzega w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy.

Źródło: TOPR
Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Edycja własna

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka