wtorek, 28 kwietnia 2020 18:35

Transport wielkogabarytowy - kiedy to konieczność i jak się do niego przygotować?

Autor Artykuł zewnętrzny
Transport wielkogabarytowy - kiedy to konieczność i jak się do niego przygotować?

Musisz przetransportować wielki ładunek? Całkiem możliwe, że będzie to wymagało rozwiązania, jakim jest transport wielkogabarytowy. Kiedy taka opcja to konieczność? Jakie warunki trzeba spełnić, aby tego rodzaju transport przebiegał prawidłowo i bezpiecznie? W końcu, kto może tego typu usługi realizować? Wyjaśniamy.

Transport wielkogabarytowy jasno definiują przepisy Prawa o ruchu drogowym

Jeśli zastanawiasz się, czy transport Twojego ładunku zaliczać się będzie do transportu ponadgabarytowego, wystarczy zajrzeć do regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie. Polskie prawo jasno wskazuje bowiem, że z transportem ponadnormatywnym mamy do czynienia w sytuacji, gdy zestaw pojazdów transportowych jest dłuższy niż 16,5 m, szerszy niż 2,5 m oraz wyższy niż 4 m.

Aby przewieźć ponadnormatywny ładunek konieczne jest posiadanie odpowiednich pojazdów lub po prostu skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie. Usługi świadczone przez firmę zewnętrzną, specjalizującą się w transporcie wielkogabarytowym, jak np. wykonawca na https://www.lewandowska-dzwigi.pl/transport-wielkogabarytowy/, to opcja o tyle bardziej opłacalna, że poza odpowiednimi pojazdami i naczepami do realizacji transportu konieczne są konkretne zezwolenia i wykwalifikowani, specjalnie przygotowani do takich zadań pracownicy. Dla Ciebie transport wielkogabarytowy realizowany samodzielnie może stanowić więc dodatkowo spore obciążenie organizacyjne. Dla profesjonalnego spedytora wielkogabarytowego takie zlecenie to codzienność.

W transporcie wielkogabarytowym bezpieczeństwo to podstawa

Jeśli planujesz przetransportować np. maszynę budowlaną, inne specjalistyczne urządzenie lub dowolny ładunek ponadnormatywny, relokacji dokonasz jedynie korzystając z transportu wielkogabarytowego. Tego typu zlecenie powinno zostać wykonane w taki sposób, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo ładunku. Dlatego w transporcie ponadgabarytowym wykorzystywane są specjalne pojazdy, niskopodwoziowe naczepy oraz rampy najazdowe ułatwiające załadunek oraz rozładunek. Nie mniej istotne jest dostosowanie naczep, a konkretnie ich ładowności, do wagi transportowanego ładunku. Dodatkową ochroną przewożonego obiektu będą specjalne uchwyty, w jakie wyposażone są niektóre naczepy, a które jeszcze skuteczniej zabezpieczają ładunek.

Korzystając z usług firmy zewnętrznej zajmującej się transportem wielkogabarytowym możesz mieć sposobność skorzystania z naczep przystosowanych do przewozu konkretnych maszyn. Przewoźnicy dysponują najczęściej różnymi rodzajami naczep dedykowanymi różnego typu załadunkowi, dzięki temu łatwiej jest optymalnie dopasować pojazd do ładunku i tym samym zadbać o bezpieczeństwo - ładunku i całego przedsięwzięcia.

Równie istotna jest organizacja

W transporcie wielkogabarytowym poza bezpieczeństwem kluczową rolę odgrywa sprawna, właściwa organizacja całego przedsięwzięcia. Od kwestii załatwienia stosownych pozwoleń poprzez załadunek, transport, aż po rozładunek, transport wielkogabarytowy jest skomplikowanym zadaniem logistycznym.

Jednym z elementów o charakterze organizacyjnym jest zaplanowanie całej trasy przejazdu - najlepiej ze sporym wyprzedzeniem. Nie wszystkie drogi umożliwiają przejazd pojazdów np. o tak dużej sile nacisku na jezdnię. Czasem konieczny jest demontaż elementów infrastruktury, czy podniesienie trakcji. Podczas przejazdu przez miasto konieczne bywa zorganizowanie eskorty policji. Załadunek i rozładunek, a także zabezpieczenie przewożonego obiektu to zdanie równie czasochłonne i skomplikowane. Dodatkowo, sam pojazd transportujący ładunek wielkogabarytowy nie może rozwijać zbyt dużych prędkości, co również wydłuża czas przejazdu. Właśnie w związku z tego typu czynnikami, dokładny, wcześniej przygotowany plan to podstawa.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka