czwartek, 8 września 2022 14:47

Triathlonista z Krakowa został mistrzem Polski w Ironmanie

Autor Tomasz Stępień
Triathlonista z Krakowa został mistrzem Polski w Ironmanie

3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz bieg maratoński na koniec – Jacek Tyczyński, 26-latek z Krakowa, zwyciężył w Castle Triathlon Malbork, w ramach którego odbyły się mistrzostwa Polski w triathlonie na dystansie Ironmana. Co więcej dokonał tego, debiutując w zawodach rozgrywanych na tzw. pełnym dystansie.

Podopieczny trenera Tomasza Kowalskiego w pływaniu uplasował się na 5. miejscu. natomiast rywalizację kolarską i biegową skończył z 2. wynikiem w stawce. Całość złożyła się na zwycięstwo z czasem 8:12:02, przewagą ponad 6 minut nad wicemistrzem Łukaszem Kalaszczyńskim i ponad 8 minut nad brązowym medalistą - Marcinem Ławickim. Do mety dotarło 228 zawodników.

To był bardzo długi dzień. Ironman wymaga nie tylko świetnego przygotowania fizycznego, ale także bardzo mocnej głowy. Trzeba być cierpliwym, rozsądnym i podejmować dobre decyzje. W trakcie wyścigu dużo się dzieje, ale jest to rozłożone w czasie, intensywność jest umiarkowana, ale dochodzą kwestie kluczowe takie jak żywienie. Warunki na trasie nie były tego dnia łatwe. Kiedy zaczynałem rower po pływaniu, temperatura wynosiła jakieś 6-7 stopni, co dla zawodnika mojej postury stanowi spore wyzwanie, dużym utrudnieniem był też porywisty wiatr. To sprawia, że satysfakcja z miejsca i czasu jest jeszcze większa. Tytuł Mistrza Polski na tak prestiżowym dystansie daje poczucie spełnienia i jest czymś o czym do tej pory tylko po cichu marzyłem – komentuje Jacek Tyczyński.

Jacek Tyczyński z triathlonem związany jest od ponad dekady. Pierwsze sukcesy zaczął odnosić bardzo wcześnie. Jest multimedalistą mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w triathlonie na różnych dystansach. W latach 2014-2015 był członkiem kadry narodowej juniorów, powoływanym na zawody Pucharu Europy. W mistrzostwach Polski w triathlonie debiutował na dystansie średnim jako 20-latek. Uplasował się wtedy tuż za podium, na 4. miejscu. Zaczynał jako pływak. W mistrzostwach Polski meldował się w finałach na 50 i 100 m stylem klasycznym.

Medaliści mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie Ironman 2022

Mężczyźni

  1. Jacek Tyczyński 8:12:02
  2. Łukasz Kalaszczyński 8:18:38
  3. Marcin Ławicki 8:20:20

Kobiety

  1. Magda Ciołczyk 10:22:03
  2. Ewa Urbańska 10:29:07
  3. Joanna Markucka 10:38:19
Kraków

Kraków - najnowsze informacje