poniedziałek, 13 maja 2019 14:39

Trójka uczniów z regionu na podium międzynarodowego konkursu

Autor Mirosław Haładyj
Trójka uczniów z regionu na podium międzynarodowego konkursu

Po raz dwudziesty trzeci młodzież gimnazjalna z 14 gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i 11 gmin słowackich zrzeszonych w Združeniu Babia Hora spotkała się podczas finału Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2019”. Gospodarzem tegorocznej edycji, która odbyła się w 10 maja 2019 r. była Słowacka Gmina Rabcice. Zwycięzcą został mieszkaniec naszego miasta – uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1.

Konkurs organizowany jest corocznie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich oraz Združenie Babia Hora i adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej z gmin zrzeszonych w SGB. Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, które działa na rzecz zachowania rodzimej kultury oraz kultywowania wielowiekowych tradycji naszego regionu, powołane zostało w 1995 roku z inicjatywy działaczy samorządowych, początkowo zrzeszając gminy położone najbliżej Babiej Góry. Z biegiem lat liczba członków zwiększyła się i obecnie liczy 14 gmin, ponadto organizacja współpracuje z 11 gminami orawskimi z terenu Republiki Słowackiej, które tworzą Zdruzenie Babia Hora. Aby wdrożyć założenia statutowe w życie, w 1996 roku zorganizowano Konkurs Wiedzy Ogólnej Leonardo, który do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Swoim zakresem tematycznym oprócz zagadnień z przedmiotów obowiązujących w szkole obejmuje dodatkowo wiedzę o regionie, i jest konkursem o wysokim stopniu trudności, gdyż trzeba wykazać się ogromną wiedzą i to bardzo wszechstronną, aby przejść kolejno etapy konkursu. Konkurs Leonardo na stałe wpisał się w harmonogram lokalnych imprez, które propagują dziedzictwo kulturowe regionu około babiogórskiego. Nazwa konkursu nawiązuje do innowacyjnej myśli Leonarda Da Vinci. Młodzież wykazuje się w nim wiedzą nie tylko z przedmiotów szkolnych, ale również z zagadnień dotyczących naszego regionu.

W pierwszym etapie konkursu każda szkoła przeprowadzała eliminacje. W gimnazjum w Suchej Beskidzkiej swoich sił spróbowało 20 uczniów, 7 z nich przeszło do etapu gminnego, który odbył się 25 kwietnia br. Do finału głównego zakwalifikowały się cztery osoby z suskiej szkoły: Patryk Rusin, Kinga Białończyk, Patryk Kościelniak, Łukasz Spyrka. W finałowych zmaganiach w dniu 10 maja br. w Rabcicach na Słowacji rywalizowało 57 uczniów z całego regionu SGB oraz Združenia Babia Hora w dwóch etapach (pisemnym i ustnym). Zwycięzcą tegorocznego konkursu został uczeń suskiego gimnazjum Patryk Rusin. Warto wspomnieć, że również jest to zwycięzca z ubiegłego roku, który odbywał się w suskim zamku. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Nowak z Budzowa, a trzecie Justyna Szafraniec z Makowa Podhalańskiego. Laureaci ( miejsca od I do III) mogą ubiegać się o przyznanie punktów na świadectwie ukończenia gimnazjum zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa oświatowego, dzięki czemu młodzież zwiększy swoją szansę na dostanie się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Dodatkowo finaliści wezmą udział w trzydniowej wycieczce po Słowacji. Do tej pory, w ramach konkursu Leonardo dzieci zwiedziły m. in. Wiedeń, Budapeszt, Lwów, Bratysławę, Bieszczady, Kraków, Zamość czy Łańcut.

Fot. i inf.: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje