niedziela, 10 grudnia 2023 11:48

Trwają prace nad uruchomieniem pierwszego żłobka w gminie Kłaj

Autor Marzena Gitler
Trwają prace nad uruchomieniem pierwszego żłobka w gminie Kłaj

Rozpoczął się remont budynku przedszkola w Dąbrowie, w którym powstanie żłobek. Dzieci do lat 3 znajdą w nim opieką w 2025 roku.

20 listopada Wójt Gminy Kłaj, Zbigniew Strączek, podpisał umowę z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim na utworzenie pierwszego publicznego żłobka na terenie gminy. Wartość umowy wynosi 1,5 mln złotych, pochodzących z programu „Maluch+”, który stanowi inicjatywę wspierającą rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Program „Maluch+” wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ostateczni odbiorcy wsparcia mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Nowa odsłona programu „Maluch+” obejmuje lata 2022-2029.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont istniejącego budynku przedszkola w Dąbrowie, który zostanie dostosowany i przystosowany do pełnienia funkcji żłobka. Prace już się rozpoczęły. W ramach inwestycji powstanie miejsce dla 37 dzieci do lat 3. Pierwszy żłobek samorządowy ma zostać otwarty w 2025 roku.

Warto dodać, że Program „Maluch+” nie tylko finansuje same inwestycje, ale również wspiera koszty funkcjonowania żłobka przez pierwsze 3 lata. Łączna kwota środków pozyskanych przez Gminę Kłaj to 2,6 mln zł. Zadanie finansowane będzie ze środków europejskich z programów Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) oraz budżetu gminy.

Inf. i fot. UG Kłaj

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka