środa, 24 lutego 2021 10:11

Trzebinia. Oszuści używają nowej metody kradzieży! „Na zdalny pulpit”

Autor Wiktoria Mitura
Trzebinia. Oszuści używają nowej metody kradzieży! „Na zdalny pulpit”

Oszuści nieustannie wymyślają coraz to nowsze metody wyłudzenia pieniędzy. W dobie, gdy internet staje się nieodzowną częścią naszego życia oszuści umiejętnie to wykorzystują, wymyślają i modyfikują swoje przestępcze strategie, aby w bardzo łatwy sposób przejąć nasze oszczędności, a nawet zarządzać nimi w banku.

Na nową metodę oszustwa na tzw. „ zdalny pulpit” nabrali się mieszkańcy gminy Trzebinia, którzy stracili blisko 12 000 zł. W metodzie tej kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Kluczowym elementem tej metody jest nakłonienie ofiary do zainstalowania na swoim komputerze w pełni legalnej aplikacji typu „zdalny pulpit”. Internetowi przestępcy posługują się różnymi „zachętami” do pomnożenia kapitału, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki lub wypłata gotówki pozyskanej z inwestowania np. w kryptowaluty. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne podczas próby skorzystania z usługi (np. problemy z rejestracją w serwisie internetowym), fałszywy konsultant "wspiera ją" przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, "czyści" jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Policja apeluje i radzi, by z wielkim dystansem podchodzić do „ złotych okazji” i w żaden możliwy sposób nie przekazywać nikomu danych z kart bankomatowych lub loginów i haseł do kont bankowych. W trakcie rozmów z konsultantami uważajmy na to co podajemy do ewentualnej weryfikacji naszej osoby. Nie instalujmy również żadnych aplikacji i oprogramowań.

info: KPP Chrzanów

Chrzanów - najnowsze informacje