wtorek, 17 sierpnia 2021 06:45

Trzeci największy w Polsce most pnie się w górę. Kiedy zakończenie prac?

Autor Aleksandra Tokarz
Trzeci największy w Polsce most pnie się w górę. Kiedy zakończenie prac?

Obok Nowego Sącza powstaje jeden z największych mostów w Polsce. W ciągu drogi krajowej nr 75 pnie się w górę długa na ponad 600 metrów przeprawa, która zastąpi stary, wybudowany w 1943 roku most. Koszt jego budowy to ponad 189 milionów złotych. Sprawdzamy, co obecnie dzieje się na placu budowy mostu na Dunajcu w Kurowie.

Most w Kurowie został zaprojektowany jako obiekt typu extradosed. – Ten typ obiektów powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną. Kurowski most będzie miał wanty, czyli specjalne liny, ale pylony będą niższe niż w mostach wantowych. Takie mosty są tańsze w wykonaniu od typowych mostów wantowych, ale bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe – podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Obecnie trwają prace m.in. przy montażu czujników monitoringu pracy konstrukcji i kabli zasilających. Układane są również krawężniki i montowane deski gzymsowe.

Most w Kurowie, obok przeprawy na Wiśle w Kwidzynie (808,4m) i moście na obwodnicy Ostródy (677 metrów) będzie najdłuższym w Polsce. Jego całkowita długość to 602 metry, szerokość – 17,18 m.

Nowy most został zaprojektowany zgodnie z parametrami technicznymi, które są wymagane dla drogi klasy GP – główna przyspieszona. Znajduje się poniżej starego mostu, a od swojego poprzednika jest dłuższy o 200 metrów.

Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Konstrukcja oraz lokalizacja mostu umożliwia ewentualną dobudowę drugiej jezdni z dodatkowym mostem, w przypadku podjęcia decyzji o budowie nowej trasy do Nowego Sącza, czyli tzw. sądeczanki.

W ramach inwestycji zmieniony zostanie także sam przebieg drogi krajowej nr 75. Na odcinku 2 km od parkingu w Tęgoborzy do skrzyżowania w Kurowie droga zostanie rozbudowana. Zmieni się także skrzyżowanie z drogą gminną w Kurowie i parking z miejscem do ważenia pojazdów.

Prace w Kurowie trwają od lipca 2019 roku. GDDKiA przewiduje, że ruch nowym mostem będzie mógł odbywać się od października br. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022.

Wykonawcą nowego mostujestpolsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

fot. GDDKiA Kraków

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje