czwartek, 7 maja 2020 15:33

Turystyczne Podhale – mikropodróże trendem na nadchodzący sezon letni

Autor Głos 24
Turystyczne Podhale – mikropodróże trendem na nadchodzący sezon letni

W związku z panującą obecnie pandemią, wiele państw zdecydowało się na zamknięcie granic. Turystyka pozostaje w zawieszeniu, a swobodne przemieszczanie się także jest dość mocno ograniczone. Polska podobnie jak i inne państwa, zdecydowała się jednak na powolne znoszenie obostrzeń, co daje dużo większą swobodę w zakresie poruszania się po kraju. Otwarte zostały już obiekty hotelowe oraz innego rodzaju miejsca noclegowe. To natomiast nastraja pozytywnie do planowania wakacyjnych wypadów. W tym roku sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż w poprzednich latach, dlatego też nadchodzący sezon ma odbywać się pod znakiem mikropodróży.

Co to dokładnie oznacza? Mikropodróże obejmują weekendowe wypady bądź też jednodniowe wycieczki, nieprzewidujące chociażby noclegu. Są to zatem podróże krótkie, najczęściej mające na celu zwiedzenie pobliskich okolic i zapoznanie się z pięknem własnych terenów. Mogą one jednak obejmować tak naprawdę cały kraj.

Trasy spacerowe Podhala

Mikropodróże pozwalają na wypoczęcie w interesujących miejscach, bez konieczności wykorzystywania całego urlopu. Można je zorganizować w weekend bądź też jedynie w jeden wolny dzień tygodnia. Dziś ze względu na panujące warunki, zachęcające do unikania większych skupisk ludzi, szczególnie ciekawe zdają się być piesze wycieczki.

Na terenie Polski znajduje się wiele urokliwych miejsc, które mogą zaciekawić nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. Podhale obfituje w interesujące trasy spacerowe.

Jedną z takich tras, jest między innymi Szlak Zielony. Ma on swój początek w Kowańcu, prowadzi przez polanę Brożek oraz Bukowinę Waksmundzką, a kończy się w Turbaczu. To około 9 kilometrów wędrówki, zajmującej mniej więcej 2,5 godziny. Jakich atrakcji mogą spodziewać się na tym szlaku turyści? Najbardziej ujmujące są widoki, obejmujące między innymi panoramę Tatr czy też Jezioro Czorsztyńskie. Cała trasa prowadzi poprzez polany oraz lasy i przede wszystkim nie jest ona trudna technicznie. Nadaje się zatem do wędrówek z dziećmi oraz osobami starszymi. Tubracz wieńczący szlak, jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość wynosi 1310 m n.p.m.

Będąc na Podhalu, warto zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów. Trasa prowadząca do tego miejsca rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, do której można dostać się busem bądź też samochodem. Kolejno droga zmierza do wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie zielonym szlakiem do Doliny Roztoki. Po drodze znajduje się Siklawa, największy wodospad w Polsce, który zdecydowanie warto zobaczyć. Następnie szlak prowadzi do Doliny Pięciu Stawów, uznawanej za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Długość tej trasy to około 17 kilometrów, którą pokonuje się w 5 godzin. Warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu, na podziwianie widoków i rozkoszowanie się naturą.

W samym Tatrzańskim Parku Narodowym, znajduje się kilkaset tras spacerowych o różnym poziomie trudności. Każdy turysta, nawet ten początkujący, jest w stanie znaleźć atrakcyjną trasę na weekendowy wypad dla siebie.

Jak przygotować się do pieszych wędrówek?

Piesze wędrówki są coraz bardziej popularne i w większości wypadków stanowią darmową formę aktywności fizycznej. By móc jednak czerpać z nich w pełni przyjemność, warto się odpowiednio przygotować. Odzież powinna być przede wszystkim lekka i przewiewna. Może być ona także termoaktywna. Przed wyruszeniem na wędrówkę warto wcześniej zweryfikować pogodę i prognozy, w celu lepszego przygotowania się. Zawsze jednak warto mieć przy sobie pelerynę przeciwdeszczową, która zajmuje bardzo mało miejsca.

Buty na taką wędrówkę powinny być wcześniej sprawdzone i rozchodzone. Nowe obuwie może stać się prawdziwą pułapką i odebrać radość z wędrówki. Plecak najlepiej natomiast by był nieprzemakalny. W nim powinna znaleźć się woda, jakieś lekkie przekąski, czekolada w celu dodania sobie energii. Warto zabrać ze sobą również podręczną apteczkę, leki przeciwbólowe oraz latarkę. Choć szlaki są dobrze oznakowane, dobrze jest mieć przy sobie także mapę bądź GPS w naładowanym maksymalnie telefonie. Nakrycie głowy oraz krem z filtrem są natomiast niezbędnikami podczas wędrówek letnich.

Atrakcje Podhala

Na Podhalu jest wiele atrakcji, które mogą stać się punktem kulminacyjnym krótkiej podróży. Na Podhalu warto zobaczyć bez wątpienia Zamek w Czorsztynie, znajdujący się ponad Jeziorem Czorsztyńskim, na wzgórzu. Dziś ruiny zamku są bardzo dobrze zabezpieczone i opisane, co umożliwia dokładne zapoznanie się z budowlą. Wokół zamku znajduje się fragment Pienińskiego Parku Narodowego, który również warto odwiedzić, ze względu na krajobrazy i przyrodę.

Warte zobaczenia oraz zwiedzenia, jest również Zakopane oraz jego główna ulica –  Krupówki. Pozwala ona na bliższe zapoznanie się z kulturą tego miejsca oraz na swobodny wypoczynek, po pokonaniu kilku pieszych tras.

Każdy szczyt gór czy też liczne jeziora, mogą stać się bazą wypadową do mikropodróży, pozwalającej na odpoczynek wśród natury. Na terenie Podhala znajdują się również liczne termy oraz kąpieliska, będące świetnym wyborem na odpoczynek wraz z dziećmi. W celu zapoznania prawdziwej kultury Podhala, warto jednak przede wszystkim udawać się do mniejszych miejscowości, gdzie można zapoznać się ze swojskim życiem tamtejszych mieszkańców, ich zwyczajami, niepowtarzalną kuchnią. Na piesze szlaki na terenie Podhala można natknąć się praktycznie wszędzie.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka