W Lipnicy Wielkiej odbyły się obchody upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji miejscowości w 1944 roku.
Przypomnijmy, 29 października 1944 roku Niemcy przeprowadzili pacyfikację wsi wraz z pacyfikacjami okolicznych miejscowości – Lipnicy Dolnej oraz Lipnicy Górnej. Wzięło w niej udział wojsko, policja oraz kolaborujące z niemieckimi nazistami jednostki „własowców”. Pacyfikacja Lipnicy była odwetem hitlerowskich okupantów za odbicie przez AK 128 więźniów przebywających w więzieniu w Nowym Wiśniczu.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w niedzielę, 3 listopada mszą św. w kościele parafialnym w intencji lipniczan poległych w czasie II wojny światowej, członków AK i Batalionów Chłopskich oraz o zdrowie dla żyjących. Po nabożeństwie na lipnickim rynku, pod tablicą upamiętniającą ofiary pacyfikacji, delegacje złożyły kwiaty.
Uczestnicy wydarzenia przeszli potem do sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury, gdzie wysłuchali okolicznościowego przemówienia wójta Gminy Lipnica Murowana Tomasza Gromali. O dramatycznych wydarzeniach z 1944 roku przypomnieli Leszek Wieciech – syn Juliana Wieciecha ps. „Skrzat”, który jako jeden z nielicznych przeżył pobyty w obozach zagłady oraz Stanisław Wieciech – prezes gminnego koła kombatantów.
Spotkanie uświetnił wieczór poetycki, na którym zaprezentowali się laureaci Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane” oraz młoda skrzypaczka, Martyna Stanisz – uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie, której na pianinie akompaniował Wiesław Wnęk.
fot. Paweł Heród / Gmina Lipnica Murowana