W Wieliczce odbyły się obchody 15 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Janusza Kurtykę.
15 rocznica katastrofy Smoleńskiej
10 kwietnia w Wieliczce odbyły się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej w 15-ta rocznicę katastrowy z 2010 roku. O godz. 8.00 zaplanowano mszę św. w kościele pw. św. Klemensa w Wieliczce, a po niej uroczyste złożenie kwiatów i zniczy przed krzyżem z napisem Katyń i przed tablicą upamiętniającą związanego z Krakowem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtykę na frontonie siedziby Starostwa Powiatowego (Pałacu Konopków) w Wieliczce na wielickim Rynku.
🇵🇱#Wieliczka Pamiętamy! 🕯️#Smoleńsk
Opublikowany przez Urszulę Rusecką - Poseł ną Sejm RP Czwartek, 10 kwietnia 2025
Uroczystości pogrzebowe Janusza Kurtyki odbyły się 23 kwietnia 2010 w Krakowie. Został pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. W Wieliczce tablica upamiętniająca prezesa IPN została odsłonięta 13 sierpnia 2010 roku, w 50 rocznicę jego urodzin.
W katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010 roku, zginęło w 96 osób, w tym prezydent RP i załoga samolotu. Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (którzy potem spoczęli na Wawelu), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, oraz osoby towarzyszące.
Akademia i wiązanki kwiatów
Dzień wcześniej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obie uroczystości wiążą się ze sobą. Polska delegacja, która zginęła w Smoleńsku, leciała do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 akademią w LO w Wieliczce. Po akademii uczestnicy przeszli na wielicki cmentarz, gdzie ok. godz. 13.15 złożono kwiaty przed tablicą na Domu Przedpogrzebowym, upamiętniającą ofiary Katynia i łagrów sowieckich z lat 1939-1956. Kwiaty i znicze zostaną złożono również w kwaterze 34 „Dębów Pamięci”.
🇵🇱 Dziś, w Wieliczce odbyły się obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się od poruszającego...
Opublikowany przez Powiat Wielicki Środa, 9 kwietnia 2025
- Złożymy kwiaty przed tablicą oraz zapalimy znicze przed tabliczkami przy dębach. Każdy z dębów upamiętnia oficera Wojska Polskiego z Wieliczki zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach ZSRR - zapowiedziała Jadwiga Duda, prezeska Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, które we współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka, Starostwem Powiatowym w Wieliczce, Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce, Stowarzyszeniem Rodzin Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Krakowie jest organizatorem wielickich obchodów.

Pamiętna data
13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Prawda o Zbrodni Katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Jako winni zostali wówczas wskazani komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołod Mierkułow. Tego samego dnia prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Polski Wojciechowi Jaruzelskiemu pierwsze dokumenty archiwalne dotyczące mordu na Polakach.
fot. Pixabay