niedziela, 2 czerwca 2024 09:38

Ulewy nad Małopolską. Podtopienia w bocheńskim [FOTO, WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Ulewy nad Małopolską. Podtopienia w bocheńskim [FOTO, WIDEO]

Wczorajsze ulewy dały się we znaki w okolicach Lipnicy Murowanej. Dziś prognozowane są nadal intensywne deszcze.

Zalane drogi, posesje, uszkodzone przepusty to skutki wczorajszej nawałnicy, która wraz z gradobiciem uderzyła w miejscowości w gminie Lipnica Murowana w powiecie bocheńskim. Nad południową częścią gminy przeszło też wielkie gradobicie.

Groźne burze nad Polską

"Na godzinę 15:00 największa aktywność burz obserwowana jest w północnej części kraju nad województwami nadmorskimi i w centralnej Polsce. - informowali na Facebooku Polscy Łowcy Burz. - Główne zagrożenie stanowią ulewne pady deszczu, powodujące zalania (m.in gmina Lipnica Murowana w województwie małopolskim). Odnotowano również opady dużego gradu przekraczające 3 cm (okolice Brzeska i Rajbrota). Burze występują także na północy i południu województwa lubuskiego, na południu Mazowsza w okolicach Radomia i Zwolenia, a także lokalnie w województwie lubelskim na wschód od Parczewa - napisali.

Na godzinę 15:00 największa aktywność burz obserwowana jest w północnej części kraju nad województwami nadmorskimi i w...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Sobota, 1 czerwca 2024

Grad, rzeki na ulicach, zalane posesje

"Przez Rajbrot przeszła potężna nawałnica. Dzisiaj w godzinach południowych w Rajbrocie przeszła silna komórka burzowa z bardzo intensywnymi opadami deszczu i gradową nawałnicą" - napisał 1 czerwca wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala. Jak poinformował, w ciągu godziny suma opadu wyniosła aż 60 litrów na metr kwadratowy. "Było bardzo niebezpiecznie. Od razu z Panem Kierownikiem Pawłem Heródem udaliśmy się na miejsce po wcześniejszej interwencji w Lipnicy Dolnej. Natychmiast z ramienia Urzędu Gminy zadysponowaliśmy koparkę i sprzęt do usunięcia naniesionego rumoszu i odblokowania zatorowanych mostków i przepustów w czterech lokalizacjach. Interwencje podejmowali także druhowie z OSP Rajbrot, OSP KSRG Lipnica Murowana oraz zastęp Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej z Bochni. Stan Uszwicy zagrażał wylaniem, na szczęście opady ustały w najtrudniejszym momencie. Po weekendzie dokonamy szczegółowych oględzin i szacowania szkód, aby przystąpić do napraw" - zapowiedział.

Przez Rajbrot przeszła potężna nawałnica🌩🌨⛈️ Dzisiaj w godzinach południowych w Rajbrocie przeszła silna komórka...

Opublikowany przez Tomasza Gromalę Sobota, 1 czerwca 2024

Zdjęcia i filmy, pokazujące skalę zjawiska, które 1 czerwca dało się we znaki w Lipnicy Dolnej i Rajbrodzie opublikowali miejscowi strażacy. Widać na nich, jak woda przelewa się i blokuje ulice oraz z wielką siłą płynie przez środek miejscowości.

#ALARM 🚨2️⃣5️⃣-2️⃣6️⃣/1.06.2024 Usuwanie skutków nawałnicy jaka przeszła w naszej gminie. SIS: OSP KSRG Lipnica Murowana OSP Rajbrot JRG Bochnia

Opublikowany przez OSP KSRG Lipnica Murowana Sobota, 1 czerwca 2024

Strażacy OSP i PSP z Bochni do późna wypompowywali wodę z zalanych posesji i budynków.

Nadal niebezpiecznie

IMGW nadal utrzymuje ostrzeżenia dla niemal całej Polski przed silnymi ulewami. W całej Małopolsce również prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm, punktowo do 35 mm oraz porywy wiatru do około 75 km/h, a lokalnie grad.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. 
Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka