poniedziałek, 28 lutego 2022 12:21

Umiejętności społeczne a monitor komputera

Autor Artykuł sponsorowany
Umiejętności społeczne a monitor komputera

Trzeci rok trwa pandemia. Testujemy i oswajamy nowe formy pracy, aktywności i relacji międzyludzkich. Dla wielu nie jest nowością, ani niczym wyjątkowym mówienie do osoby zza szklanego ekranu. Niektórzy dostrzegą w takim sposobie komunikowania się wiele zalet. Dorośli powiedzą, że oszczędzają czas pracując z domu, a domowe biuro jest komfortowe, podobnie jak korporacyjne stanowisko. Wielu bardzo szybko dostosowało się do nowej rzeczywistości. Inni potrzebowali więcej czasu, bądź też z tęsknotą wzdychają do "normalnych" czasów i pracę zdalną traktują jak zło konieczne. Są też tacy, którzy nie potrafią uczestniczyć w spotkaniach online. Tacy, którzy nigdy nie odważą się odezwać przez mikrofon, włączyć do dyskusji, zaprezentować się. Są to dzieci. Te nieśmiałe, niepewne siebie, nie mające odwagi przedostać się przez docierające głosy żywo dyskutujących rówieśników. Nie mające tuż przy sobie, w czasie lekcji zdalnej, empatycznego i kompetentnego nauczyciela, który nie pozwoli, aby spuszczone oczy dziecka oglądały tylko blat ławki. Trening umiejętności społecznych może stać się dla nich ogromną szansą na włączenie do grupy i pełnego uczestniczenia w nowej formie nauki.

Trening umiejętności społecznych, a nieśmiałe dziecko w e - szkole

W każdej grupie rówieśniczej, zwłaszcza tej utworzonej w sposób sztuczny, nie można nie zauważyć różnic w temperamentach, cechach charakteru jej członków. Taką grupę tworzą uczniowie jednej klasy. Wśród nich zawsze znajdzie się dziecko, które bardzo niechętnie nawiązuje kontakty, stoi z boku, a w czasie lekcji opuszcza wzrok i stara się być niewidzialne. Nauka zdalna może okazać się niestety, ostoją bezpieczeństwa. Pozwoli schować się za niedziałający mikrofon, fatalny internet, czy inną wymyśloną trudność, gdy trzeba właśnie coś powiedzieć i narazić się na ocenę innych. Bo przecież niepewny siebie uczeń nigdy nie będzie podejrzewał, że to co właśnie mówi jest ciekawe, mądre i przykuwające uwagę. Długa nauka zdalna może utrwalić takie zachowania, spowodować, że trening umiejętności społecznych okaże się niezbędny, aby odważnie wrócić do popandemicznej szkoły.

TUS

Trening umiejętności społecznych (TUS) jest formą terapii realizowanej w grupie rówieśniczej. Uczestnicy zajęć uczą się jak budować satysfakcjonujące relacje z innymi, a także dowiadują się jakie zachowania są akceptowalne w społeczeństwie, a jakich należy unikać. Uczą się również rozpoznawać i nazywać różne emocje, gesty i mowę ciała. Te i inne umiejętności ćwiczone są podczas zabaw i gier. Terapeuci prowadzący zajęcia tworzą sytuacje społeczne, które umożliwiają przełamanie błędnych schematów i sposobów reagowania. W Centrum NOWA w Warszawie zajęcia TUSy prowadzone są przez doświadczonych trenerów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia zawsze dostosowywane są do wieku i grupy oraz realizowane w taki sposób, aby maksymalnie angażować uczestników. Młodzi ludzie zdobywają cenne umiejętności dobrze się przy tym bawiąc. Taka praca przynosi najlepsze efekty.

W Centrum Nowa w Warszawie realizowana jest również psychoterapia indywidualna i grupowa, psychoterapia online, terapia dla par i rodzin.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka