piątek, 16 października 2020 12:12

Uprawa róż miniaturowych w doniczkach

Autor Głos 24
Uprawa róż miniaturowych w doniczkach

Miłośnicy róż nieposiadający odpowiedniej rabaty czy ogrodu, mogą cieszyć się miniaturowymi różami, które uprawia się w doniczkach. Odpowiedni wybór odmiany oraz właściwa pielęgnacja sprawi, że doniczkowe róże będą zdobić balkon lub taras przez długie lata.

Charakterystyka róż miniaturowych doniczkowych

Cechuje je zwarty pokrój. Dorastają do około 20-50 cm. Krzewy obsypane są kwiatami niemalże przez całe lato, które mają średnicę 1-3 cm. Charakteryzują się różnymi kolorami i kształtami. Rozkwitają pojedynczo lub w gronie. Mogą rosnąć zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Obecnie znanych jest ponad 5000 odmian róż miniaturowych.

Róże miniaturowe doniczkowe - pielęgnacja

Tego typu różne należy podlewać systematycznie, jednak umiarkowanie przez cały okres wegetacji. Nie tolerują one ani suszy, ani zbyt dużej ilości wody. Ziemia w doniczkach powinna być lekko wilgotna. Warto je także od czasu do czasu zrosić, ponieważ dzięki temu będą lepiej kwitły i na dłużej zachowają ładny wygląd. W trakcie zraszania trzeba unikać moczenia kwiatów, jedynie liście roślin.

Miniaturowe róże doniczkowe należy też systematycznie nawozić za pomocą specjalnych odżywek dla róż - co 7-10 dni. Pomimo tego, że rośliny często wybiera się do mieszkania, nie powinny one spędzać zbyt dużo czasu wewnątrz. Po 2-3 miesiącach w domu zaczynają tracić urodę. Po pierwszych przymrozkach i pierwszym kwitnieniu, najlepiej przenieść je na taras lub balkon albo zadołować w ogrodzie. Najlepiej wybrać miejsce ciepłe i zaciszne oraz dobrze nasłonecznione. Odpowiednie warunki uprawy zapewnią ponowne kwitnienie i ozdobne będą przez większość sezonu.

Przechowywanie oraz pielęgnacja w okresie spoczynku

Jeżeli latem róże spędzają czas na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, jesienią powinny zostać zabrane do mieszkania, ponieważ w gruncie przetrwają zimę tylko w najcieplejszych rejonach kraju i pod dobrym okryciem. Nie wolno ich jednak przenosić do suchego i ciepłego mieszkania, ponieważ w takich warunkach nie będą w stanie przejść okresu spoczynku i do wiosny nie przetrwają.

Doniczki z różami najlepiej umieścić w widnym, ale chłodnym pomieszczeniu, w którym będą aż do lutego. W trakcie spoczynku roślin nie należy nawozić, a podlewanie trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum. W lutym zimującym roślinom należy podnieść temperaturę do 15 stopni Celsjusza, a w marcu przenieść je do mieszkania i wznowić nawożenie oraz regularne podlewanie.

W tym okresie rośliny można także przesadzić. Najlepiej wybrać dla nich żyzną, przepuszczalną oraz próchniczą ziemię kwiatową, która ma lekko kwaśne pH. Przy okazji z róż można pobrać sadzonki wierzchołkowe. Po umieszczeniu ich w wilgotnym, torfowo-piaskowym podłożu ukorzenią się i dadzą początek nowej roślinie.

Miniaturowe róże doniczkowe - choroby i szkodniki

Warto pamiętać, że róże to rośliny wrażliwe i delikatne. Niewłaściwie pielęgnowane zrzucają liście i zasuszają pąki kwiatowe albo kwiaty a czasem całkowicie zamierają. Róże doniczkowe są także podatne na choroby i szkodniki, dlatego też należy im się dokładnie przyglądać i regularnie sprawdzać, czy nic im nie zagraża.

Najczęściej atakują je grzyby, mszyce i przędziorki. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby lub szkodników, należy jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat do ochrony roślin.

Róże doniczkowe odpowiednio pielęgnowane będą cieszyć oko miłośników tych roślin przez długi czas. Więcej na temat uprawy róż można znaleźć na portalu ogrodniczym OgarnijOgród, na którym znajduje się wiele cennych porad.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka