czwartek, 26 sierpnia 2021 12:58

Urządzenia do stabilizowania wartości napięcia

Autor Artykuł sponsorowany
Urządzenia do stabilizowania wartości napięcia

Stabilność napięcia zależy od wielu czynników. Teoretycznie napięcie w gniazdku elektrycznym w budynku mieszkalnym wynosi 230 V. W praktyce ta wartość jednak się waha. To właśnie stabilizatory napięcia mają za zadanie minimalizować (a nawet eliminować) wahania w sieci elektrycznej.

Stabilizator napięcia jest urządzeniem, które poprzez zastosowanie w nim wybranej technologii stabilizuje napięcie wejściowe do określonego napięcia wyjściowego. W przypadku, gdy w sieci pojawi się skok napięcia z 230 V na 250 V, stabilizator i tak poda napięcie wyjściowe w wysokości 230 V.

Gdzie i kiedy warto zastosować stabilizator napięcia?

Stabilizator napięcia wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie do prawidłowej pracy maszyn lub urządzeń niezbędne jest podawanie stabilnego napięcia. Często skutkiem podania zbyt niskiego napięcia jest chwilowe wyłączenie się urządzenia. W wielu przypadkach nie może się to zdarzyć. Wtedy, niezbędne jest zastosowania stabilizatora, który często stosuje się również w połączeniu z alternatywnym źródłem zasilania, na przykład urządzeniem typu UPS.

Stabilizatory napięcia szczególnie często stosowane są przy sprzęcie medycznym. Jest to spowodowane między innymi niezwykłą czułością i delikatną konstrukcją takich maszyn. To także istotne ze względu na fakt, że w przypadku ratowania zdrowia lub życia nie można pozwolić sobie na nawet chwilowy przestój w pracy.

Bardzo często stabilizatory napięcia wbudowane są w maszyny i urządzenia obróbcze. To szczególnie częste w przypadku maszyn przystosowanych do obróbki szybkościowej. W tym przypadku chwilowa przerwa w zasilaniu lub spadek napięcia mogą być fatalne w skutkach. Koszty związane z uszkodzeniem półfabrykatu lub narzędzia wielokrotnie przewyższają zakup albo wmontowane w urządzenie stabilizatorów napięcia.

Również branża IT jest dużym odbiorcą tego typu urządzeń. Standardem jest zastosowanie stabilizatorów w serwerowniach oraz w komputerach, które są wykorzystywane przez służby ratownicze.

Stabilizatory napięcia można wykorzystać praktycznie przy każdym sprzęcie elektronicznym. Oczywiście warto przed ich zastosowaniem sprawdzić, czy faktycznie jest to konieczne. Najlepiej zrobić to poprzez sprawdzenie odchylenia wartości napięcia od nominalnego napięcia. W tym przypadku zaleca się monitorowanie napięcia przez co najmniej kilka dni. Jeżeli wartości napięcia, nawet czasowo, odbiegają o 10% od napięcia nominalnego, wówczas stabilizator znacząco wpłynie na jakość pracy urządzeń i ich trwałość.

Stabilizator napięcia w układzie

Podstawowym elementem stabilizującym napięcie jest zwykły układ scalony, którego zadaniem jest utrzymywanie właściwego napięcia. To tego typu układy scalone są podstawą dla opisanych powyżej urządzeń stabilizujących napięcie pochodzące z zasilania. Stabilizatory napięcia pod postacią układów scalonych znajdują się praktycznie w każdej aplikacji elektronicznej.

Wyróżnia się trzy rodzaje stabilizatorów napięcia. Są to stabilizatory liniowe, stabilizatory impulsowe oraz stabilizatory LDO (Low Drop Out). Każdy z nich znajduje inne zastosowanie.

Wszystkie znajdziesz i kupisz wygodnie na https://www.tme.eu/.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka