niedziela, 11 lutego 2024 09:37

Uwaga! Na drodze do Morskiego Oka możliwa lawina wtórna

Autor Katarzyna Domagała
Uwaga! Na drodze do Morskiego Oka możliwa lawina wtórna

W ostatnich dniach na popularnej trasie do Morskiego Oka w Tatrach zeszła potężna lawina śnieżna. Zatrzymała się 50 metrów od traktu. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w żlebie pozostało jeszcze sporo śniegu i istnieje duże ryzyko lawiny wtórnej.

Droga do Morskiego Oka w Tatrach jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów w rejonie Zakopanego. Obecnie nie jest to jednak jedna z najbezpieczniejszych tras - w ostatnich dniach doszło tam do zsunięcia się potężnej lawiny śnieżnej. Co więcej, prawdopodobieństwo lawiny wtórnej jest bardzo wysokie - poinformował Tatrzański Park Narodowy.

Lawina Żleb Żandarmerii zeszła w miniony czwartek. Szerokość czoła lawiny ma około 100 metrów, a wysokość w najgrubszym miejscu 6-8 metrów – informują służby TPN.

Lawina się rozsypała i od strony Włosienicy czyli północnej wpadła do lasu. U góry Żlebu Żandarmerii pozostało jeszcze sporo śniegu, dlatego istnieje duże ryzyko tzw. lawiny wtórnej – czytany w komunikacie TPN.

Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, szczególnie na drodze do Morskiego Oka, ponieważ w styczniu w stronę tamtejszego traktu zeszło już kilka lawin.

Nie żyje turysta przysypany lawiną w Tatrach. Ofiar mogło być więcej
Nie żyje mężczyzna, którego wydobyto spod śniegu pod Kopą Kondracką w Tatrach. Lawina mogła pochłonąć aż 7 ofiar.

Źródło: PAP

Fot.: Małgorzata Gajecka (Wikipedia)

Zakopane - najnowsze informacje

Rozrywka