środa, 14 sierpnia 2019 14:59

Uwaga! Niedźwiedź brunatny na szlakach

Autor (red)
Uwaga! Niedźwiedź brunatny na szlakach

Turyści wędrujący wczoraj (13 sierpnia) po babiogórskich szlakach byli zaskoczeni spotkaniem z niedźwiedziem brunatnym. Dzikie zwierzę grasowało m.in. w okolicach schroniska na Markowych Szczawinach i Polany Kaczmarczykowej."Dziki" jednak ten niedźwiedź do końca nie był. A jego obecność to kolejna odsłona kampanii Województwa Małopolskiego „Nie zaśmiecaj naszego domu”.

Zwierzęcy ambasador kampanii skutecznie przyciągał uwagę turystów: dzieci i dorosłych. Najmłodsi rozmawiając z nim uczyli się, jak należy zachowywać się na szlakach górskich i jakie zwierzęta można na nich spotkać. Starsi niejednokrotnie byli zdziwieni, że na terenach zamieszkiwanych przez dzikie zwierzęta nie wolno zostawiać nie tylko śmieci, które nie rozłożą się w sposób naturalny, ale także odpadków organicznych, jak ogryzek jabłka czy skórka od banana.

Wędrując górskimi szlakami, po leśnych ścieżkach, w parkach narodowych często zapominamy, że w tych miejscach nie jesteśmy sami. Towarzyszą nam wokół dyskretnie mieszkańcy tych terenów – zwierzęta. W ramach naszej kampanii wychodzą z cienia, stając z turystami oko w oko, by w sposób sugestywny upomnieć się o szacunek dla miejsc zielonych i ostrzec przed wyrzucaniem tam śmieci

- mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W ramach kampanii „Nie zaśmiecaj naszego domu” na terenie całej Małopolski pojawiło się 300 plakatów rozmieszczonych m.in. przy wejściach na popularne szlaki w nadleśnictwach, parkach narodowych i krajobrazowych. Dzikie zwierzęta są także bohaterami spotów radiowych oraz animacji wyświetlanej w pociągach Kolei Małopolskich. Kampania potrwa od 5 do 31 sierpnia, a jej najważniejszymi celami jest zapobieganie zostawianiu śmieci na obszarach zielonych i turystycznych szlakach oraz budowanie świadomości ekologicznej u osób odwiedzających te miejsca.

Ambasadora kampanii niedźwiedzia brunatnego na żywo można było już spotkać na akcji Czyste Tatry ekoMałopolska 2019, podczas Małopolska Tour w Myślenicach, a już niebawem pojawi się także na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych Kraków International Green Film Festival (KIGFF).

info i fot: Biuro Prasowe UMWM

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje