wtorek, 31 stycznia 2023 11:45

[WIDEO] Kraków: Ten funkcjonariusz nie ma sobie równych w wykrywaniu ukrytego tytoniu. Jest w tym mistrzem

Autor Tomasz Stępień
[WIDEO] Kraków: Ten funkcjonariusz nie ma sobie równych w wykrywaniu ukrytego tytoniu. Jest w tym mistrzem

Stanowią mocną część załogi załogi Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego  w Krakowie. Reja, Lugo, Gabi i Suzi. Teraz dołącza do nich Marley. Będzie się specjalizował w wykrywaniu tytoniu.

Czterej jego koledzy i koleżanki to labradory. Ale Marley jest inny - to szczeniak rasy Jack Russel terrier. Wszystkie pracują dla krakowskiego oddziału Krajowej  Administracji Skarbowej. Wykorzystanie psów do wyszukiwania nielegalnie przewożonych towarów to nic nowego. W Krajowej Administracji Skarbowej służbę pełni około 160 tych zwierzaków, przeszkolonych  do wykrywania narkotyków, tytoniu oraz waluty. Są obecne na przejściach  granicznych: drogowych, kolejowych, lotniczych oraz morskich, a także w  mobilnych komórkach realizacji wewnątrz kraju.

Do ekipy małopolskiej dołączył właśnie Marley - nowy czworonożny funkcjonariusz, który będzie specjalizował się w wykrywaniu tytoniu. Jego przewodniczką jest funkcjonariuszka Katarzyna. – Nasze psy służbowe to pełnoprawni członkowie załogi Krajowej  Administracji Skarbowej. Ich przewodnicy to funkcjonariusze z pasją,  którzy mają także predyspozycje do służby w dziedzinie kynologii  służbowej KAS. Pies i człowiek tworzą jeden, zgrany,  oparty na zaufaniu zespół, co przekłada się na skuteczność kontroli –  mówi Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Jak podkreśla, w KAS obowiązują najwyższe standardy opieki nad psami służbowymi.  Czworonożni funkcjonariusze mieszkają razem z przewodnikami, a zarówno podczas służby jak i na emeryturze KAS zapewnia im opiekę.

Przy  dokonywaniu doboru psich „kandydatów do pracy” w Służbie  Celno-Skarbowej, bierze się pod uwagę określone cechy i predyspozycje  zwierzęcia. Są to, m.in.: aportowanie różnych przedmiotów, dobry  kontakt z nieznanymi osobami, ufność wobec obcych, brak reakcji na  strzał, pasję do węszenia w celu odszukania schowanego przedmiotu oraz  nienaganny stan zdrowia.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka