środa, 26 lipca 2023 14:00

W Krakowie posypały się mandaty. Chodzi o pojazdy poza Obszarem Płatnego Parkowania

Autor Patryk Trzaska
W Krakowie posypały się mandaty. Chodzi o pojazdy poza Obszarem Płatnego Parkowania

Kraków idzie na wojnę ze źle zaparkowanymi pojazdami. Strażnicy miejscy przeprowadzili zmasowaną kontrolę pojazdów pozostawionych poza Obszarem Płatnego Parkowania. – Pragniemy uświadomić kierowcom, że parkując w strefie płatnego parkowania nie unikną opłat, a próby uchylania się od tego obowiązku poprzez pozostawianie aut w miejscach niedozwolonych wiązać się będą z konsekwencjami – zaznacza Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej w Krakowie.

W Krakowie Obszar Płatnego Parkowania (OPP) obejmuje ok. 21 970 miejsc parkingowych. Ma on zapewnić rotację parkujących pojazdów. Niektórzy kierowcy nie korzystają z wyznaczonych miejsc i pozostawią je poza nimi, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych użytkowników drogi, szczególnie w rejonie skrzyżowań czy przejść dla pieszych.

Do nagromadzenia samochodów w centrum miasta zazwyczaj dochodzi w piątki, soboty i niedzielę w okolicach Stradomia, pod Wawelem oraz w rejonie ul. Karmelickiej. Kierowcy samochodów, którzy nie znajdują legalnego wolnego miejsca do parkowania pozostawiają swój pojazd np. w bliskiej odległości od tarczy skrzyżowania, na podjazdach do kamienic czy przejściach dla pieszych. – Pragniemy uświadomić kierowcom, że parkując w strefie płatnego parkowania nie unikną opłat, a próby uchylania się od tego obowiązku poprzez pozostawianie aut w miejscach niedozwolonych wiązać się będą z konsekwencjami – zaznacza Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej w Krakowie.

W środę, 26 lipca przeprowadzono w terenie pierwszą kontrolę pojazdów, które zostały zaparkowane poza wyznaczonymi miejscami. Została ona przeprowadzona przez pracowników Zarząd Dróg Miasta Krakowa, straży miejskiej czy policji. Takie kontrole będą zintensyfikowane i będą odbywały się regularnie, głównie w okresie letnim.

– Do współpracy ze strażnikami straży miejskiej oddelegowani zostali nasi kontrolerzy OPP. Oni wiedzą najlepiej w których miejscach kierowcy wykorzystują dostępną przestrzeń na pozostawienie pojazdu bez opłat. W dalszej perspektywie, we współpracy z innymi jednostkami będziemy podejmować działania mające na celu jeszcze lepsze monitorowanie funkcjonujących stref ograniczonego ruchu oraz płatnego parkowania – podkreśla Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, opłaty za parkowanie w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie obowiązują od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00–20.00, z wyjątkiem sześciu dni w roku (1 stycznia – Nowy Rok, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia i 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia).

fot. krakow.pl

Koszt jednej godziny parkowania, w zależności od strefy wynosi od 4 do 6 złotych, a minimalna opłata to 2 złote. Abonament mieszkańca posiadającego Krakowską Kartę Miejską to 10 zł za miesiąc. Osoby niepełnosprawne są zwolnione z opłat za abonament, ale muszą go posiadać. Turysta za możliwość parkowania przez tydzień we wszystkich strefach zapłaci 400 zł.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka