czwartek, 19 stycznia 2023 10:54

W Krakowie ruszają półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. "Pozostaje pogratulować"

Autor Patryk Trzaska
W Krakowie ruszają półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. "Pozostaje pogratulować"

Już po raz czwarty w Krakowie realizowana jest akcja „Zima w mieście dla  dzieci z niepełnosprawnościami”. W ramach tej inicjatywy odbywają się  finansowane przez miasto półkolonie zimowe. Biorą w nich udział dzieci i  młodzież z różnymi niepełnosprawnościami.

Inicjatywa jest skierowana do dzieci i młodzieży do  24. roku życia z różnymi niepełnosprawnościami. Biorą w nich udział  osoby mieszkające w Krakowie lub chodzące tu do szkoły. Dla uczestników  to szansa na ciekawe, pełne atrakcji zajęcia odbywając się od  poniedziałku do piątku, od godzin porannych do popołudniowych, a dla ich  opiekunów dodatkowe wsparcie i możliwość odpoczynku czy załatwienia  spraw w czasie, gdy podopiecznymi zajmuje się wykwalifikowana kadra  złożona ze specjalistów.

W bogatej ofercie różnorodnych aktywności proponowanych przez  miasto, miejskie instytucje i jednostki na czas ferii, od czterech lat  szczególne miejsce zajmują półkolonie, na które zapraszamy dzieci i  młodzież z niepełnosprawnościami. Podobną inicjatywę realizujemy w  mieście latem i wiemy, jak bardzo jest oczekiwana i potrzebna. Dla  dzieci to forma atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, a dla ich  opiekunów konkretna pomoc i wytchnienie w codziennej opiece – mówi  Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i  komunalnej.

W ramach tegorocznej, zimowej edycji  półkolonii planowane są różnorodne zajęcia i atrakcje, m.in.: sportowe,  wokalno-ruchowe, manualne i plastyczne, przyrodnicze, gry planszowe, a  także wycieczki i wyjścia kina czy muzeum.

Półkolonie  organizowane są przez współpracujących z miastem partnerów. Na dzieci i  młodzież z niepełnosprawnościami czeka ok. 185 miejsc. W czasie  tegorocznych ferii zajęcia odbędą się w różnych punktach miasta, m.in.: w  Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych (Hala 100-lecia Cracovii, al.  Focha 40), w Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Podedworze 16, w budynku  Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja na os. Uroczym 14, w Centrum dla  Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6, w Centrum Kultury  Dworek Białoprądnicki przy ul. Białoprądnickiej 3, w Szkole Podstawowej  nr 58 przy ul. Pigonia 2, w Centrum Autyzmu przy ul. Spadochroniarzy 1.

Uczestnicy  półkolonii maja zapewnione wyżywienie oraz opiekę wykwalifikowanej  kadry wychowawców i opiekunów posiadających doświadczenie w pracy z  dziećmi z niepełnosprawnościami, a także ratownika medycznego. Niektórzy  z realizatorów zapewniają ponadto transport do miejsca wypoczynku oraz z  miejsca wypoczynku do określonych punktów odbiorów i przywozów dzieci.

Opieka i organizacja czasu dla dzieci ze  specjalnymi problemami zdrowotnymi to nie są proste rzeczy. Od osób  zaangażowanych w takie przedsięwzięcie wymaga to nie tylko  specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ale też dużej empatii. A kiedy  dziecko wraca szczęśliwe i nie może doczekać się następnego dnia, to  rodzicowi nie pozostaje nic innego jak pogratulować organizatorom –  podkreślali rodzice dzieci biorących udział w półkoloniach.

inf. Kraków.pl

fot. Kraków Bez Barier/Kraków.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje