poniedziałek, 27 stycznia 2020 09:07

Dwoje dzieci z podejrzeniem koronowirusa w krakowskim szpitalu

Autor Katarzyna Domagała
Dwoje dzieci z podejrzeniem koronowirusa w krakowskim szpitalu

Dwoje dzieci ze Śląska trafiło dzisiaj na dziecięcy oddział zakaźny krakowskiego szpitala im. Żeromskiego. Dzieci wraz z rodzicami wracały z wakacji przez Pekin. Po powrocie do Polski zaczęły odczuwać możliwe objawy koronowirusa.

Decyzja o hospitalizacji dzieci związana jest z nagłym zachorowaniem dzieci. Wiadomo, że były one w Pekinie. Dyrektor szpitala Jerzy Friediger informuje, że dzieci mają objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, jednak badania, które zostały przeprowadzone do tej pory, nie potwierdzają, że może chodzić o koronowirusa. Lekarze nie wykluczają również gorszego scenariusza. Dzieci przywieziono do Krakowa, ponieważ na Śląsku nie ma ani jednego oddziału zakaźnego dla dzieci.

Koronawirus z Chin spowodował jak dotąd śmierć 80 osób. Zakażonych jest nim przynajmniej 2300 osób. W całych Chinach 15 miast o łącznej populacji ponad 57 milionów ludzi zostało objętych całkowitą lub częściową kwarantanną. Miasto Wuhan, w którym wybuchła epidemia, zostało odizolowane od świata - wszystkie trasy w mieście są zamknięte, a ruch jest ściśle kontrolowany przez służby.

Koronawirus 2019-nCoV. Jak rozpoznać objawy? Co robić?
Jak na razie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak dla celów dochodzenia epidemiologicznego opracowane zostały wstępne definicje przypadków, które mogą ulec zmianie. Jednak Główny Inspektorat Sanitarny wydał już zasady postępow…

Kraków - najnowsze informacje