niedziela, 17 grudnia 2023 05:27

W Miechowie powstanie pierwszy blok mieszkalny w ramach SIM

Autor Mirosław Haładyj
W Miechowie powstanie pierwszy blok mieszkalny w ramach SIM

Spółka SIM Małopolska podpisała umowę na budowę pierwszego bloku mieszkalnego, jaki powstanie w ramach jej działalności. Nowoczesny i energooszczędny budynek wielorodzinny powstanie na osiedlu Parkowym w Miechowie. – Mieszkania realizowane przez SIM Małopolska nie mają charakteru mieszkań komunalnych, ale stanowią ofertę dla osób o niskich i średnich dochodach – mówi w rozmowie z Głosem24, prezes SIM Małopolska, Michał Lysy. – Oprócz atrakcyjnej stawki czynszu SIM stwarza także możliwość wykupu mieszkania po latach w korzystniejszej cenie niż ta, którą oferował będzie rynek mieszkaniowy. Mechanizmy te są regulowane ustawowo – dodaje.

22 listopada w Brzesku dokument w obecności burmistrza Dariusza Marczewskiego podpisał prezes – Michał Lysy. Wykonawcę – firmę REMAR z Gołkowic Górnych reprezentował w tym dniu pełnomocnik Marcin Golonka.

Inwestycja realizowana będzie w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM Małopolska), do której Gmina Miechów przystąpiła w 2021 roku, wnosząc aport niepieniężny (działkę na os. Parkowym), na której wybudowany zostanie budynek wielorodzinny.

W ramach zamówienia ma zostać wykonane zadanie inwestycyjne pod nazwą: Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z instalacjami wod.-kan., gazową, c.o., elektryczną, teletechniką, fotowoltaiką wraz z odcinkami zewnętrznymi instalacji wewnętrznych wody, kanalizacji sanitarnej, gazu, elektryki z oświetleniem terenu, kanalizacji deszczowej oraz z zagospodarowaniem terenu: drogami wewnętrznymi, chodnikami, miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i wiatą śmietnikową na działce nr 1405/39 w miejscowości Miechów przy ulicy Osiedle Parkowe.

Projekt bloku/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe
Projekt bloku/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe

Przedsięwzięcie obejmie budowę 79 lokali mieszkalnych 1-4 pokojowych o powierzchni od 27 do 61 m2. Mieszkania powstaną w systemie „pod klucz”, aby przyszli najemcy mogli od razu w nich zamieszkać. Wartość zadania opiewa na 22 788 888,88 zł, a planowany termin realizacji to koniec grudnia przyszłego roku. Na realizację tego przedsięwzięcia Gmina Miechów otrzymała ponad 10 mln zł wsparcia z Funduszu Dopłat za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz blisko 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Działka na której ma powstać blok/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe
Działka na której ma powstać blok/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe

Spółka SIM Małopolska formalnie została zawiązana 2 sierpnia 2021 r. w brzeskiej siedzibie urzędu miejskiego, gdzie nastąpiło podpisanie w formie aktu notarialnego umowy, powołującej jej do życia. Zadaniem SIM Małopolska jest budowa tanich mieszkań pod wynajem. Pod notarialnym dokumentem podpisali się przedstawiciele 16 gmin z: Brzeska, Borzęcina, Ciężkowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Gnojnika, Gorlic, Korzennej, Miechowa, Rabki-Zdroju, Ryglic, Starego Sącza, Trzciany, Tuchowa, Wieliczki, Wierzchosławic i Zakliczyna. Siedzibą spółki jest Brzesko. W spotkaniu założycielskim, obok przedstawicieli wszystkich zainteresowanych gmin, uczestniczyli Jarosław Gowin (wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii), Anna Kornecka, Andrzej Gut-Mostowy z MRPiT, poseł Stanisław Bukowiec oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

W rozmowie z naszą redakcją prezes zarządu spółki SIM Małopolska, Michał Lysy, opowiedział o aktualnym postępie prac oraz przybliżył założenia programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Panie prezesie, na jakim etapie prac znajduje się obecnie budowa mieszkań w Miechowie? 22 listopada została podpisana umowa z wykonawcą. Pierwsze prace na os. Parkowym już ruszyły?
– Po podpisaniu umowy z Generalnym Wykonawcą 28 listopada nastąpiło formalne przekazanie placu budowy, aktualnie trwa organizacja placu budowy, jeszcze w tym roku będą wykonywane prace ziemne.
Widząc radość i zadowolenie przyszłych mieszańców, chciałbym jednocześnie przeprosić tych, dla których budowa może być czasowym utrudnieniem, jednocześnie zapewniając, że dołożę wszelkich starań, aby były mało uciążliwe.

Czym będzie się charakteryzował nowy budynek?
– Nowy budynek to funkcjonalny nowoczesny obiekt składający się z 3 segmentów, w których zaprojektowano 79 lokali mieszkalnych w najwyższych standardach energetycznych zapewniający komfort dla mieszkańców, ciekawy architektonicznie, posiadający dostęp dla osób niepełnosprawnych. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku będzie również parking, a całości terenu będzie zagospodarowana.

Wizualizacja projektu bloku, elewacja południowa/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe
Wizualizacja projektu bloku, elewacja południowa/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe

Biorąc pod uwagę sytuację i zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym, 79 nowych lokali wydaje się liczbą niewystarczającą…
– Realizując inwestycje, obserwujemy, że rynek mieszkaniowy (zwłaszcza w segmencie społecznego budownictwa czynszowego w miastach o podobnej charakterystyce jak Miechów) jest mocno nienasycony. Dzięki działaniom podjętym przez Burmistrza Miechowa zaczynamy jednak już od 79 lokali mieszkalnych, co sprawia, że jest to jedna z naszych największych inwestycji. SIM Małopolska jako Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest jednak podmiotem, który funkcjonował będzie przez długie lata, więc w przypadku utrzymania dużego zainteresowania ofertą, możliwa będzie realizacja także kolejnych inwestycji.

W założeniu mieszkania w SIM-ach mają być niskoczynszowe. Czy zasadnym jest mówienie o nich jako o budynkach komunalnych? Czy w ich przypadku wchodzi w grę wykup mieszkań?
– Mieszkania realizowane przez SIM Małopolska nie mają charakteru mieszkań komunalnych, ale stanowią ofertę dla osób o niskich i średnich dochodach. Szczególne zainteresowanie wykazują osoby, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy bądź najem lokalu na rynku komercyjnym. Oprócz atrakcyjnej stawki czynszu SIM stwarza także możliwość wykupu mieszkania po latach w korzystniejszej cenie niż ta, którą oferował będzie rynek mieszkaniowy. Mechanizmy te są regulowane ustawowo.

Wizualizacja projektu bloku, widok z lotu ptaka/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe
Wizualizacja projektu bloku, widok z lotu ptaka/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe

W przypadku SIM-ów ważnym jest to, że są one nie tylko wykonawcą budynku, ale także jego późniejszym zarządcą.
– Istotnym walorem lokali mieszkalnych oferowanych przez SIM Małopolska jest właśnie kwestia zarządu budynkami. Mieszkania po ich wynajęciu będą bowiem znajdowały się w zarządzie SIM, a więc podmiotu, którego właścicielami są gminy oraz skarb państwa. Budujemy nie po to, żeby sprzedać mieszkanie czy wynająć je z zyskiem, ale działamy „non for profit”, wykonując zadania powierzone przez Gminę, na obszarze której realizowana jest inwestycja. Konwencja Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zapewnia stabilne i bezpieczne podejście do najmcy, inaczej niż ma to miejsce na rynku komercyjnym.

Wizualizacja projektu bloku, widok od strony wschodniej/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe
Wizualizacja projektu bloku, widok od strony wschodniej/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe

Czy trafnym będzie porównanie SIM-ów do TBS-ów? Jakie są podobieństwa, a jakie różnice?
– Istnieje wiele podobieństw pomiędzy SIM a TBS - w szczególności jeśli chodzi o system najmu lokali mieszkalnych. SIM Małopolska od TBS różni przede wszystkim udział w projekcie aż 16 gmin z obszaru Małopolski oraz Skarbu Państwa. Atrakcyjne finansowanie SIM, a także zaangażowanie w projekt wielu podmiotów publicznych, jest istotnym walorem wyróżniającym SIM Małopolska sp. z o.o. na rynku mieszkaniowym. W przeciwieństwie do wielu TBS, SIM Małopolska oferuje nowe mieszkania, które jednocześnie będą wykończone „pod klucz”. Budynki będą posiadały także wysoki wskaźnik energooszczędności.

Wizualizacja projektu bloku, widok od strony wschodniej/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe
Wizualizacja projektu bloku, widok od strony wschodniej/Fot.: SIM Małopolska, materiały prasowe

Mieszkania planowo mają zostać oddane do końca grudnia przyszłego roku. Znana jest dokładniejsza data? Czy w tej kwestii coś się zmieniło?

– Umowa z Generalnym Wykonawcą zakłada zakończenie realizacji inwestycji do dnia 31 grudnia 2024 r. Następnie przystąpimy do wręczania kluczy przyszłym mieszkańcom. Będziemy na bieżąco informować o postępach realizacji inwestycji na naszej stronie internetowej www.simmalopolska.pl

Fot. i inf.: SIM Małopolska, materiały prasowe

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka