czwartek, 1 kwietnia 2021 09:40

Co dalej z niebezpiecznymi skrzyżowaniami w Rożnowej? Mamy najświeższe informacje

Autor Marzena Gitler
Co dalej z niebezpiecznymi skrzyżowaniami w Rożnowej? Mamy najświeższe informacje

Jest zgoda na opracowanie wielowariantowej koncepcji modernizacji niebezpiecznych skrzyżowań w Rożnowej. Sprawę nagłośniła wielicka radna Elżbieta Sendor i dzięki wsparciu internautów udało się zainteresować problemem wszystkie samorządy, od których zależy poprawa pieszych w tym rejonie.

O przebudowę niebezpiecznych skrzyżowań drogi wojewódzkiej 964 z dwoma drogami powiatowymi w Rożnowej pod Wieliczką apelowali mieszkańcy i sołtysi. W sprawę zaangażowała się Elżbieta Sendor, radna miejska z Mietniowa, która w październiku 2020 roku zwróciła się do Zarządu Województwa Małopolskiego o przebudowę niebezpiecznych skrzyżowań w Rożnowej. Problemem zainteresowała też władze miasta i powiatu, które zadeklarowały współfinansowanie inwestycji.

Piesi muszą przebiegać przez pasy

Niebezpieczne miejsce to skrzyżowanie DW 964 z dwoma drogami powiatowymi – w stronę Mietniowa oraz Sierczy (drogi 2022 K i 2034 K). Przez centrum miejscowości przejeżdżają z dużą prędkością samochody w stronę Dobczyc, Mietniowa i Sierczy. Piesi, którzy próbują przedostać się na pasach na drugą stronę, muszą czasem przebiegać w obawie przed zbliżającymi się autami. Kierowcy z kolei mają problem, żeby bezpiecznie włączyć się tam do ruchu. Nie brakuję też częstych stłuczek.

Pomogli internauci

W połowie lutego Elżbieta Sendor problem niebezpiecznych skrzyżowań w Rożnowej nagłośniła na wielickich grupach na Facebooku. - Chciałabym, aby nasz apel do Zarządu Województwa Małopolskiego był na tyle silny, żeby uznali tę inwestycję za priorytetową i jeszcze w tym roku podjęli działania. Jest to zdecydowanie najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie w naszym powiecie i jest coraz gorzej, ruch jest coraz większy, a w godzinach szczytu to, aż strach mówić – mówi o swojej akcji. - Byłabym niesprawiedliwa, gdybym nie doceniła internautów – podkreśla Elżbieta Sendor. - Ludzie bardzo chętnie włączyli się w nagłośnienie naszej akcji. Pierwszy post na temat skrzyżowania w Rożnowej miał 50 udostępnień i miał ponad 12 tys. zasięgu.

W Rożnowej będzie bezpieczniej

Elżbieta Sendor jest pełna optymizmu, bo przebudowa skrzyżowania jest coraz bliższa realizacji. - W sprawie skrzyżowania odbyło się już kolejne spotkanie z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich, który wyraził zainteresowanie wizją lokalną w terenie. Dzięki temu będzie można zapewnić działania doraźne, które będą mogły pomóc w poprawie widoczności. Jak zapewniono, Zarząd Dróg Wojewódzkich weźmie na siebie przygotowanie koncepcji, która pokaże, jaki rozwiązanie byłoby najlepsze żeby skrzyżowanie w Rożnowej było bezpieczne - dodaje.

18 marca podczas wideokonferencji spotkali się przedstawiciele zarządu dróg wojewódzkich, wicestarosta Henryk Gawor, Grzegorz Łętocha dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce, Piotr Krupa, zastępca burmistrza Wieliczki oraz Jakub Dróżdż z Gminnego Zarządu Dróg w Wieliczce. Na spotkaniu ustalono zasady współpracy w zakresie opracowania koncepcji rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogami powiatowymi oraz, że jak tylko sytuacja epidemiczna pozwoli, zostanie zorganizowanie spotkanie w terenie, którego celem będzie znalezienie działań doraźnych.

W związku, z informacjami od Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce i Starostwa Powiatowego, że jednym z głównych problemów na tych skrzyżowaniach, jest przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez kierujących, Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpił już do Komendy Powiatowej Policji w  Wieliczce o podjęcie działań w kierunku kontroli prędkości pojazdów tym miejscu

Koncepcja jeszcze w tym roku

Z informacji uzyskanych w Urzędzie Marszałkowskim wiemy, że 29 marca ZDW przesłał do Powiatu Wielickiego oraz Gminy Wieliczka projekt umowy w sprawie wspólnego przygotowania inwestycji. Umowa obejmuje opracowanie wielowariantowej koncepcji rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr DW 964 z drogami powiatowymi nr 2034K i 2022K i drogą gminną nr 561064K w miejscowości Rożnowa wraz z wyborem wariantu preferowanego do dalszego procedowania. Wartość szacunkowa zadania to 60 tys. zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 2021 r. a jej kosztu pokryją Województwo Małopolskie – 50 % czyli 30 tys. zł, Powiat Wielicki (25% - 15 tys. zł) oraz Miasto Wieliczka (również 25% czyli 15 tys.).

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął też postępowanie przetargowe, więc koszty mogą się jeszcze zmienić.

„Nie zamierzamy odpuścić”

- Nie zamierzamy odpuścić tematu. Jak powstanie koncepcja i będą wydawane decyzje o przebudowie – wtedy będziemy już spokojni – podkreśla Elżbieta Sendor. – Nie znamy jeszcze kosztów całej inwestycji. Na razie pierwsze koszty mają wspólnie pokryć miasto, powiat i województwo. Dużą rolę na pewno odegra spotkanie w terenie. Jeśli by się okazało, że pojawi się jakiś problem, żeby doprowadzić inwestycję do końca i poprawić bezpieczeństwo, mieszkańcy są gotowi w każdej chwili do składania petycji i bezwzględnie będziemy aktywni. Ale mam nadzieję, że takie działania nie będą potrzebne. Jak na razie wszystkie samorządu podeszły do problemu poważnie i nie został on zbagatelizowany. Jestem więc dobrej myśli – kończy radna.

foto: pixabay.com

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka