wtorek, 15 grudnia 2020 21:01

W środę nie musisz kasować biletu

Autor Głos 24
W środę nie musisz kasować biletu

W środę w Krakowie pasażerowie komunikacji miejskiej i kolei będą mogli podróżować za darmo. Jest jednak jeden warunek.

Urząd Miasta Krakowa poinformował, że z powodu przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, w środę 16 grudnia od godziny 0:00 do 24:00 komunikacja miejska i aglomeracyjna będzie darmowa.

Za darmo pojedziemy też pociągami Kolei Małopolskich i Przewozami Regionalnymi (POLREGIO), na trasie ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica. W przypadku podróży koleją, aby skorzystać z darmowego przejazdu, musimy posiadać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym.

Smog znowu groźny

Jak podaje Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW, w środę, 16 grudnia istnieje możliwość przekroczenia średniego dobowego stężenia pyłów PM10 (50µg/m3) na znacznym obszarze miasta.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe lekarstwa i stosować się do zaleceń lekarzy.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje