niedziela, 21 maja 2023 08:01

W tej gminie to prawdziwy problem. Pukają do drzwi, ale nie są tymi za kogo się podają

Autor Patryk Trzaska
W tej gminie to prawdziwy problem. Pukają do drzwi, ale nie są tymi za kogo się podają

Chodzą po domach i blokach, pukają do mieszkań i informują, że przyszli na kontrolę kominiarską. Prawda jest jednak zgoła inna. Na terenie gminy Łukowica (powiat limanowski) grasuję szajka oszustów, która w taki sposób włamuje się do mieszkań. Sprawa jest na tyle poważna, że głos zabrał wójt Bogdan Łuczkowski.

Od kilku dni mieszkańcy gminy Łukowica w powiecie limanowskim informują o szajce oszustów.  Z relacji mieszkańców wynika, że niczym się oni nie różnią od prawdziwych kominiarzy, jednak zdecydowanie nimi nie są.

Schemat jest prosty. Oszuści pukają do drzwi i informują, że przyszli na kontrolę i wchodzą do domu. W rzeczywistości nie mają oni jednak żadnych wymaganych uprawnień do wykonywania takich prac.

Skala nieuczciwego procederu jest tak duża, że głos zabrał wójt Bogdan Łuczkowski. "W związku z pojawiającymi się informacjami  dotyczącymi wykonywania usług kominiarskich przez osoby nieposiadające  uprawnień do wykonywania tych czynności, mając na względzie  bezpieczeństwo mieszkańców Wójt Gminy Łukowica informuje, że kontroli  stanu technicznego przewodów kominowych powinny dokonywać osoby  posiadające odpowiednie kwalifikacje." - czytamy w komunikacie.

Włodarz gminy Łukowica zaznaczył również, jak zweryfikować uczciwość osób, podających się za kominiarzy. "Dokument wystawiony przez osobę nieposiadającą  uprawnień do kontroli czy czyszczenia jest nieważny i nieuznawany przez  firmy ubezpieczeniowe w razie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.  Dokument wystawiony przez zakład kominiarski powinien zawierać pieczątkę  z adresem zakładu, telefonem, a u dołu powinna być pieczątka mistrza  kominiarskiego, lub w przypadku czyszczenia – czeladnika lub mistrza  oraz numer uprawnień, dołączona powinna być również faktura lub paragon. Wystawienie dokumentu bez dokonanej kontroli czy czyszczenia jest oszustwem." - informował wójt.

Przypomnijmy, przegląd polegający na sprawdzenia stanu  technicznego przewodów kominowych i podłączeń wentylacyjnych, dymowych i  spalinowych należy wykonywać minimum raz w roku. Natomiast czyszczenia  przewodów należy dokonywać:

  • Cztery razy w roku – przewody dymowe
  • Dwa razy w roku – przewody spalinowe
  • Raz w roku – przewody wentylacyjne.

Aby unikać nierzetelnych wykonawców usług należy weryfikować ich uprawnienia.

fot. Gmina Łukowica

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka