środa, 5 lipca 2023 13:28

W ten czwartek zbiórka krwi w wielickiej kopalni. Będą prezenty!

Autor Marzena Gitler
W ten czwartek zbiórka krwi w wielickiej kopalni. Będą prezenty!

W czwartek, 6 lipca odbędzie się zbiórka krwi w nadszybiu szybu Regis w Wieliczce. Każdy, kto odda krew, otrzyma bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

MK  NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka” zaprasza do dzielenia  się krwią w ramach akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Zbiórka odbędzie  się w czwartek, 6 lipca w nadszybiu szybu  Regis w godzinach 9.00-16.00. Każdy, kto odda krew, otrzyma w upominku bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej w zabytkowej wielickiej kopalni.

„Podaruj  krew, podaruj życie” odbywa się od roku 2016 – zawsze w lipcu i  grudniu. Akcji nie przerwała nawet pandemia, bowiem krew to bezcenny  lek, którego wciąż nie można wyprodukować.  Można go tylko dobrowolnie ofiarować. Każda kolejna edycja kopalnianej  zbiórki przyciąga przeszło stu krwiodawców i gromadzi ok. 50-60 litrów  krwi.

Zdrowiem i życiem chętnie dzielą się mieszkańcy powiatu wielickiego. Nie  brakuje też mieszkańców powiatów ościennych oraz turystów. Dobry  przykład dają pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka”. Do szybu Regis  przychodzą wieloletni dawcy krwi, przychodzą też osoby,  które w ten sposób pomagają pierwszy raz w życiu. Pracownicy Centrum  Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie dokładnie wyjaśniają zasady,  rozwiewają wszelkie obawy. Stali donatorzy podkreślają, że pobieranie  krwi nic nie boli, zaś pod okiem personelu medycznego  jest absolutnie bezpieczne i komfortowe.

Samo pobranie trwa ok. 10 minut, jednak cała procedura, która obejmuje  m.in. wywiad medyczny i badanie wstępne, może zająć nawet godzinę. Warto  jednak poświęcić ten czas, cierpliwie poczekać na swoją kolej do  oddania krwi – od tego może zależeć czyjeś zdrowie i życie.

Akcję „Podaruj krew, podaruj życie” organizuje MK NSZZ „Solidarność”  przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Przedsięwzięcie wspierają Kopalnia Soli  „Wieliczka”, Klub Honorowych Dawców Krwi przy Kopalni Soli „Wieliczka”,  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Krakowie.

fot. arch. Kopalni Soli „Wieliczka”

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka