wtorek, 7 lipca 2020 12:16

W trzy dni stracili 76 milionów

Autor Marzena Gitler
W trzy dni stracili 76 milionów

Uszkodzonych jest 190 km dróg i 38 mostów. W Małopolsce trwa szacowanie strat po ostatnich ulewach. Wstępnie wyliczono je na 76 milionów.  

Sytuację po powodziach i koszty odbudowy zniszczonej infrastrutkury omówiono wczoraj na spotkaniu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Z samorządowcami, którzy przedstawili wstępne szacunki strat, spotkali się wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicewojewoda Zbigniew Starzec oraz posłowie Władysław Kurowski i Edward Siarka.

Ulewy, które wystąpiły 20, 21 i 22 czerwca w największym stopniu dotknęły tereny powiatów: bocheńskiego, limanowskiego i myślenickiego. Do dziś straty z tych terenów zgłosiło 10 gmin oraz 3 powiaty. Łączna szacunkowa wartość strat zgłoszona przez samorządy to ponad 76 mln zł. Zgłosiły je: gmina Łapanów, powiat bocheński; gmina Jodłownik, gmina Limanowa, gmina Mszana Dolna, gmina Tymbark, powiat limanowski; gmina Dobczyce, gmina Myślenice, gmina Pcim, gmina Raciechowice, gmina Wiśniowa i powiat myślenicki.

Z tych wstępnych szacunków przeprowadzonych przez samorządy wynika, że uszkodzenia obejmują m.in. ponad 190 km dróg, 38 mostów, ponad 100 przepustów. Szkody pojawiły się też w obiektach i urządzeniach sieci kanalizacyjnej, stacjach uzdatniania wody, szkołach oraz obiektach sportowych.
Protokoły przedstawione przez gminy są aktualnie weryfikowane przez komisję wojewódzką, która weryfikuje straty określone przez komisje powołane przez jednostki samorządu terytorialnego. Taka weryfikacja została już przeprowadzona w odniesieniu do powiatu myślenickiego, a zweryfikowana wysokość strat to 3,5 mln zł.

Jeżeli chodzi o zasiłki celowe na pomoc doraźną w wysokości do 6 tys. złotych, dotychczas – w zakresie zdarzeń z dni 20-22 czerwca – otrzymaliśmy 20 wniosków z 17 gmin. Na rachunki bankowe 14 gmin przekazaliśmy środki na łączną kwotę 1 330 800 zł (15 wniosków – pomoc dla 289 gospodarstw). Pozostałe wnioski są aktualnie weryfikowane lub uzupełniane przez gminy. Wpłynęły do nas również 2 wnioski z 2 gmin (Sułoszowej i Dąbrowy Tarnowskiej)  poszkodowanych podczas zdarzenia z 29 czerwca (wichura, połączona z ulewą i gradobiciem). Są one aktualnie rozpatrywane - informuje Urząd Wojewódzki. - Wniosków o zasiłki do 20, 100 i 200 tys. zł na remonty lub odbudowy uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych na razie nie otrzymaliśmy.

Ze wstępnych szacunków gmin wynika, że potrzeby dotyczą 111 budynków w 5 gminach: Łapanów, Jodłownik, Raciechowice, Wiśniowa, Gdów. Warto dodać, że 3 wnioski z gminy Łapanów mają dotyczyć kwoty do 200 tys. zł.

Małopolska - najnowsze informacje