środa, 9 czerwca 2021 08:36

W wieku 100 lat na wieczną wartę odszedł jeden z ostatnich żołnierzy zgrupowania AK „Żelbet”

Autor Mirosław Haładyj
W wieku 100 lat na wieczną wartę odszedł jeden z ostatnich żołnierzy zgrupowania AK „Żelbet”

27 maja 2021 na wieczną wartę odszedł mjr Mieczysław Żurek ps. Szumny – jeden z ostatnich żołnierzy zgrupowania AK „Żelbet”.

5 maja skończył 100 lat. Mieszkał w Łuczycach pod Krakowem. Brał udział w wielu bitwach okresu II Wojny Światowej. Uczestniczył m.in. w słynnej akcji „Żelbetu” w Łęgu, a także w starciu z regularnymi oddziałami niemieckimi i UPA, które rozegrały się 15 sierpnia 1944 roku we wsi Barbarka w gminie Skała, rejonie Czernichowa. Przydzielony był do zwiadu konnego Zgrupowania.

Major Żurek, jako jeden z nielicznie żyjących kombatantów tamtego okresu, wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej (11MBOT) i spotkaniach z jej żołnierzami, gdzie dzielił się bogatą wiedzą historyczną. Był także członkiem Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru dla 11MBOT.

Pogrzeb Ś.P. Majora Żurka, poprzedzony mszą świętą, odbył się 1 czerwca w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy. Zmarły spoczął na miejscowym cmentarzu wśród swoich kompanów wspólnych walk o niepodległość okresu okupacji niemieckiej i powojennego podziemia antykomunistycznego.

Mjr Mieczysław Żurek na zawsze pozostanie w pamięci Żołnierzy i Pracowników 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

– napisali w komunikacie małopolscy terytorialsi.

Fot. i inf.: 11 MBOT

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje