poniedziałek, 17 maja 2021 13:44

Wadowice: Budynki szpitala zostaną wyburzone. Umowę podpisano w zeszłym roku

Autor Mirosław Haładyj
Wadowice: Budynki szpitala zostaną wyburzone. Umowę podpisano w zeszłym roku

Jak udało się nam dowiedzieć w wadowickim Starostwie Powiatowym, budynki starego szpitala mieszczącego się przy ul. Karmelickiej mają zostać wyburzone. Umowa na wykonanie projektu rozbiórki obiektów została podpisana pod koniec zeszłego roku.

W artykule "Szpital w Wadowicach likwiduje kuchnię, pracę straci 11 osób. Kto zyska na tej decyzji?", który ukazał się także w wydaniu drukowanym Głosu Wadowickiego zamieściliśmy rozmowę z panią Barbarą Bulanowską, Dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, która dokładnie i rzeczowo przedstawiła całą sytuację związaną z likwidacją przyszpitalnej kuchni. Jak tłumaczyła pani dyrektor główną przyczyną zamknięcia szpitalnej kuchni była konieczność oddania budynków starostwu, które jest właścicielem działek, na których mieszczą się dawne obiekty szpitala.

Szpital w Wadowicach likwiduje kuchnię, pracę straci 11 osób. Kto zyska na tej decyzji?
W szpitalu powiatowym w Wadowicach ma zostać zlikwidowana kuchnia. W wyniku tego, pracę ma stracić 11 osób. Decyzja dyrektor szpitala została jednogłośnie poparta przez zarząd powiatu, w tym także przez opozycję. Co jest powodem likwidacji szpitalnej jadłodajni? Likwidacja szpitalnej kuchni jest pr…

Kontrowersje

Z informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej wynikało, że władze powiatowe planują modernizację budynków w celu stworzenia w nich dodatkowych powierzchni biurowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w opinii naszej rozmówczyni, dyrektor Bulanowskiej, która sama nosiła się z myślą adaptowania starych obiektów pod działalność medyczną, modernizacja poszpitalnych obiektów byłaby droższa od wybudowania nowych:

– Te budynki zostały już wyodrębnione i wydzielone z działalności medycznej. Jeżeli miałyby zostać do niej przywrócone, to musiałyby spełnić normy, których nigdy nie spełnią, ponieważ są stare. Nowoczesne standardy pożarowe są zupełnie inne od tych, które obowiązywały dawniej. Gdy zostałam dyrektorem, myślałam, że może coś załatwię ze Starostwem w kwestii uruchomienia w nich działalności medycznej, ale gdy obeszłam budynki, zdałam sobie sprawę, że byłoby to nieopłacalne. To są obiekty „energetycznie” bardzo słabe: grube mury, ale zimne, wysokie stropy… Dramat. Jak się tam wejdzie, pochodzi po tym obiekcie, wejdzie na piętro i zobaczy odpadające tynki… Powiem tak, nawet, jeśli w modernizację włoży się kilkadziesiąt milionów, bo takiego rzędu kwoty należałoby na to przeznaczyć – trzeba by zbijać wszystkie tynki, wymieniać instalacje, łatać dach, po prostu zmienić wszystko – to i tak, te obiekty nie będą miały funkcjonalności. Taka jest prawda. Czy będą mogły funkcjonować tam biura? Tego nie wiem. Wiem, że starostwo robiło ekspertyzę, czy opłacało by się zmodernizować te budynki. Okazało się, że musieliby więcej wydać na ich modernizację, niż na budowę nowych. Ale proszę o tym rozmawiać z organem prowadzącym.

Zaznaczyć należy, że mówiąc to, dyrektor Bulanowska nie miała na myśl modernizacji pod kątem przywrócenia ich do przydatności medycznej, tylko ogólnej, w tym biurowej.

Do rozbiórki

Z pytaniem o przyszłość i plany wobec obiektów po starym szpitalu udaliśmy się do władz powiatowych. Odpowiedź starosty wadowickiego, Wugeniusza Kurdasa, przyszła do nas już po ukazaniu się wydania drukowanego Głosu Wadowickiego. Jak wynika z przekazanych informacji, obiekty przy ul. Karmelickiej mają zostać rozebrane a Powiat Wadowicki pod koniec zeszłego roku podpisał umowę na wykonanie stosownego projektu. Starostwo w chwili obecnej znajduje się na etapie uzgodnień z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Poniżej prezentujemy pełną treść otrzymanej odpowiedzi:

W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 12.05.2021 roku uprzejmie informuję iż w dniu 28.12.2020 roku Powiat Wadowicki podpisał umowę na wykonanie projektu rozbiórki obiektów przy ul. Karmelickiej na działkach 4035/7, 4035/1, 4035/4, 4035/2, 4035/5, 4035/3.
W chwili obecnej wykonanie projektu jest na etapie uzgodnień z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
z poważaniem,
Starosta Wadowicki
Eugeniusz Kurdas

Inf.: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje