wtorek, 27 lipca 2021 11:27

Wapno sodowane czyli granulat do wielu zastosowań

Autor Artykuł sponsorowany
Wapno sodowane czyli granulat do wielu zastosowań

Czy wiesz, jak przydatne w codziennym życiu może być wapno sodowane? Środek składający się kilku wodorotlenków np. wodorotlenku sodu to produkt stosowany w wielu dziedzinach celem neutralizacji szkodliwego dwutlenku węgla. Jeśli pracujesz np. w wojsku czy górnictwie na pewno miałeś z nim styczność. Wapno sodowane okazuje się niezbędne w wielu branżach.

Definicja

W rozumieniu potocznym wapno jest suplementem diety, stosowanym często przy alergiach czy w chorobach takich jak osteoporoza. Jednak wapno sodowane to produkt o zgoła innym przeznaczeniu. Jest to połączenie wodorotlenku sodu i wodorotlenku wapnia, którą uzyskuje się z tlenku wapnia oraz wodnego roztworu wodorotlenku sodu. Ze względu na różne zastosowanie, może ono również zawierać wodę, wodorotlenek potasu, substancje zapobiegające tworzeniu się pyłów oraz takie, które zwiększają porowatość. Mogą też zawierać wskaźnik PH.

Właściwości

Wapno sodowane jest ciałem stałym w formie granulatu. To materiał niepalny, a także jest preparatem higroskopijnym tzn. że absorbuje wilgoć z powietrza. Wapno jest materiałem bezpiecznym. O stopniu zużycia wapnia sodowanego decyduje jego kolor - nowe powinno być białe, zużyte przybiera odcień fioletowy. Produkty wapnia używane w sposób prawidłowy przepuszczają ciepło oraz wilgoć i są bakteriostatyczne. Wapno sodowane to absorbent dwutlenku węgla.

Zastosowania

Wapno sodowane przeznaczone jest do stosowania w wielu branżach takich jak akwarystyka, zakłady przemysłowe ograniczające CO2, schronach ratunkowych, okrętach podwodnych, komorach hiperbarycznych. Stosuje się je w aparatach oddechowych służb ratowniczych, dzwonach nurkowych, aparatach do nurkowania, anestezjologicznych aparatach do znieczulania.

Szczególnie ważne jest stosowanie wapna w medycynie, co miało swój początek w 1923 roku. Współcześnie w większości zabiegów w znieczuleniu ogólnym, w których stosuje się aparaty do znieczulania, wapno sodowane staje się niezbędne. Jak to działa? Urządzenia aparatu posiadają oddechowy układ okrężny z pochłaniaczem dwutlenku węgla. Podczas zabiegu nieustannie krążą w nim gazy anestetyczne, kilkakrotnie docierając do układu oddechowego pacjenta w znieczuleniu. Wapno sodowane pozwala usuwać dwutlenek węgla w każdym takim cyklu.

Kupując wapno sodowane w detalu i hurcie warto korzystać z zaufanych sprzedawców, takich jak reb.pl Znajdziemy w ofercie wapno sodowane najlepszej jakości z zastosowaniem dla wojska, medycyny, górnictwa czy nurkowania.

W ofercie sklepu znajdziecie produkty takich producentów jak Molecular Products, Allied, Armstrong Medical, Intersurgical, Dräger, Vyaire, KNGMED, Boenmed.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje