piątek, 6 marca 2020 14:52

Weekend nadchodzi. Mamy dla was kilka kulturalnych propozycji z Małopolski

Autor Mirosław Haładyj
Weekend nadchodzi. Mamy dla was kilka kulturalnych propozycji z Małopolski

Wieczór z piosenkami Anny German, recital światowej sławy wiolonczelistki, wystawy malarstwa, komiksu i drzeworytu. Sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Biały Anioł Piosenki i romantyczna wiolonczelistka

Anna German, niezapomniana i wyjątkowa osobowość nie tylko polskiej estrady, będzie bohaterką wyjątkowego koncertu w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Przeboje z repertuary legendarnego Białego Anioła Piosenki zaśpiewa Joanna Nawrot. To jedna z najbardziej cenionych w Polsce i na świecie interpretatorek twórczości Anny German. Na tarnowskiej scenie będą jej towarzyszyli: zespół Baltic Quasideon Group i Orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy.
Kiedy? Sobota 7 marca, godz. 18.00.

fot. CSMJoanna Nawrot

Na wieczór z klasyką piosenki zaprasza również Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Na Scenę Miniatura wraca bowiem Muzyczne Biuro Podróży, a wraz z nim przeboje z całego świata w nowych aranżacjach i aktorskich wykonaniach. Dla publiczności zaśpiewają: Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karolina Kazoń, Ewelina Cassette, Tadeusz Zięba, Grzegorz Łukawski i Rafał Dziwisz. Oprawę muzyczną zapewni zespół pod dyrekcją Haliny Jarczyk.
Kiedy? Scena Miniatura, piątek 6 marca/sobota 7 marca/niedziela 8 marca, godz. 19.00.

fot. Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Filharmonia Krakowska organizuje kolejny koncert pod hasłem Musica-Ars Amanda, tym razem poświęcony arcydziełom epoki romantyzmu. Gwiazdą wieczoru będzie Hayoung Choi. Młoda, południowokoreańska wiolonczelistka jest laureatką głównej nagrody III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Krzysztofa Pendereckiego. Na swoim koncie ma również wiele międzynarodowych sukcesów. W Krakowie zagra utwory Paula Dukas, Camille Saint-Saens, Ryszarda Wagnera i Johannesa Brahmsa. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi w ten wieczór ceniony niemiecki dyrygent Gil Raveh. Koncert odbędzie się w niezwykłej przestrzeni Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Kiedy? Piątek 6 marca, godz. 18.00.

fot. Filharmonia KrakowskaHayoung Choi

W ten weekend Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów także do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Podczas specjalnego Koncertu kameralnego wystąpi Zespół Instrumentów Dętych Filharmonii Krakowskiej. To grupa muzyków na co dzień grających w orkiestrze Filharmonii, których łączy potrzeba wspólnego grania, wyszukiwania utworów z bogatych zasobów literatury muzycznej napisanych na instrumenty dęte i promowania ich brzmienia. Każdorazowo muzycy dobierają skład osobowy zespołu w zależności od wymogów partytury. Tym razem będą to kompozycje Beethovena, Dvořáka i Brahmsa.
Kiedy? Sobota 7 marca, godz. 18.00.

Zespół Instrumentów Dętych FK
fot. Klaudyna Schubert/Filharmonia KrakowskaZespół Instrumentów Dętych FK

Od biblijnych motywów do tatrzańskich spisków

Na afisz Teatru  im. Juliusza Słowackiego w Krakowie powraca „Stary Testament - Reanimacja". To niezwykła plastycznie, choreograficznie i muzycznie, autorska wizji biblijnych motywów w reż. Agaty Dudy-Gracz. Widownia w tym przedstawieniu jest ustawiona wyjątkowo na scenie, a sami widzowie podzieleni - jak u Dantego – na różne kręgi i zamieszkujące je postaci. W obsadzie m.in. Feliks Szajnert, Tomasz Międzik, Tomasz Wysocki, Natalia Strzelecka, Agnieszka Kościelniak i Pola Błasik.
Kiedy? Piątek 6 marca, godz. 19.00/ Sobota 7 marca, godz. 16.00.

fot. Greg Noo-Wak/Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

W repertuarze krakowskiego teatru również „Czarne papugi" Michała Borczucha. Całość, zainspirowana poetyckim tekstem Alejandro Moreno Jashésa, jest niezwykłą wizualnie i scenograficznie podróżą do źródeł schizofrenii. To skrzyżowanie tekstu i doświadczenia zbiorowego. Czemu choroba schizofrenii jest tematem tabu? Co dzieje się w naszej głowie, kiedy spojrzymy w nią od wewnątrz? W obsadzie m.in. Dominika Biernat, Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Monika Niemczyk, Krzysztof Piątkowski i Rafał Szumera.
Kiedy? Scena MOS - sobota 7 marca/ niedziela 8 marca, godz. 20.00.

Czarne papugi, Scena MOS
fot. Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Opera Krakowska na najbliższy weekend proponuje natomiast brawurową inscenizację „Cyrulika sewilskiego". Tryskające humorem i żywiołową muzyką dzieło Gioacchina Rossiniego jest uznawane za niedościgniony wzór opery komicznej. Na krakowskiej scenie operowej prezentowane jest od 1957 roku. „Cyrulik sewilski" w dużej mierze opowiada o żądzy pieniądza i o tym, że pieniądz rządzi światem – zarówno Figaro, jak i Don Basilio są przekupni, prawie wszyscy są zapatrzeni w pieniądze, poza Almavivą, który potrafi wszystko oddać, aby zdobyć ukochaną - wyjaśnia Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. Reżyserem najnowszej adaptacji utworu jest Jerzy Stuhr. W obsadzie m.in. Jarosław Bielecki, Robert Gierlach, Monika Korybalska i Magdalena Barylak.
Kiedy? Sobota 7 marca/ Niedziela 8 marca, godz. 18.30.

Cyrulik sewilski
fot. Opera Krakowska

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje w ten weekend dwa spektakle Andrzeja St. Dziuka powstałe w ramach autorskiego cyklu Tatrzańskie. Jego inspiracją są dzieła polskich pisarzy i artystów, poświęcone podhalańskiej tematyce. Publiczność zobaczy:

  • „Człapówki - Zakopane" oparte na motywach prozy Andrzeja Struga, która przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego (piątek 6 marca, godz. 19.15)
  • „Spiski - Hej!" na kanwie powieści Wojciecha Kuczoka, gdzie oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych (sobota 7 marca, godz. 19.15)
Człapówki - Zakopane
fot. Teatr WitkacegoCzłapówki - Zakopane

Posiady teatralne na Orawie i lekcja muzyki z Capellą

W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce rusza 8. edycja Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich - Posiady Teatralne na Orawie. Konkurs jest adresowany do młodzieżowych i dorosłych teatrów amatorskich z województwa małopolskiego, które działają w środowisku wiejskim oraz małych ośrodkach miejskich. Najlepsze grupy rekomendowane są do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczna edycja potrwa od 6 do 8 marca. Wstęp wolny! Organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Posiady teatralne

Sceniczną niespodziankę dla najmłodszych widzów przygotowała z kolei krakowska Cricoteka. „Maleńkie królestwo królewny Aurelki” to spektakl dla dzieci od 4 lat. Co to znaczy mądrze rządzić? Co to znaczy mieć swoje królestwo? Czy królewna może wszystko? Na te pytanie odpowiedzą młodym widzom twórcy sztuki - artyści Teatru Figurki.
Kiedy? Niedziela 8 marca, godz. 11.00/14.00.

Teatr Figurki
fot. CricotekaTeatr Figurki

W Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie natomiast kontynuacja nowego cyklu spotkań dla dorastających melomanów. Pod hasłem Capella dla Dzieci najmłodsi odbiorcy poznają muzykę, rozmawiają o niej i słuchają jej podczas spotkań z muzykami orkiestry Capella Cracoviensis. Cykl jest jednym z efektów współpracy, którą Teatr podjął na początku lutego z jedną z najsłynniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce.
Kiedy? Sobota 7 marca, godz. 11.00.

Capella Cracoviensis
fot. Teatr im. J. Słowackiego w KrakowieCapella Cracoviensis

Album Matejkowski i rodzinne malarstwo

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu pokaże blisko 70 drzeworytów pochodzących z legendarnego Albumu Jana Matejki, wydawanego w latach 1873-1876. Rysunki na klockach drzeworytniczych w większości wykonał osobiście Jan Matejko.  Rytowali zaś najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, m.in. Jan Styfi, Józef Holewiński i Edward Gorazdowski
Kiedy? Wernisaż wystawy „Album Matejkowski” - Dom Gotycki, piątek 6 marca, godz. 17.00.

Jeden z drzeworytów Albumu Jana Matejki
fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu - jeden z drzeworytów Albumu Jana Matejki

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na najbliższy piątek przygotowała podwójny wernisaż malarstwa i rysunku. Jednocześnie zostaną zainaugurowane dwie wystawy twórczości utalentowanej rodziny Ferenców. Swoje obrazy i rysunki pokaże Jan Ferenc. Pochodzący z Podkarpacia i działający od końca lat 70. artysta ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 20 wyróżnień i nagród międzynarodowych. Bohaterka drugiej z wystaw, Maria Ferenc działa w środowisku malarskim od lat 90. Na jej koncie znajdują się również prestiżowe wyróżnienia, m.in. Srebrny Medal Akademii Malarzy Europy Centralnej.
Kiedy? Piątek 6 marca, godz. 18.00. Obie wystawy można oglądać do 15 kwietnia.

Obraz z cyklu Przenikanie
fot. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, obraz z cyklu Przenikanie

Dwie nowe wystawy czekają miłośników rodzimej sztuki współczesnej również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Od 5 marca na terenie Arteteki można oglądać ekspozycję „TuKomiks - Patrz! Jakie ilustracje!”. To prezentacja plakatów autorstwa popularyzatorów sztuki komiksowej - Patryka Lutrzykowskiego i Jana Wiśniowolskiego. Razem stworzyli grupę TuKomiks, która zajmuje się organizacją wydarzeń i warsztatów komiksowych. Wspólnie rysują, stawiają przed sobą nowe zadania, rozwijają kreatywność i wyobraźnię, ale przede wszystkim poznają nowych ludzi, chcących rysować komiksy. Wystawa ich plakatów potrwa do 28 kwietnia.

TuKOmiks

Druga z nowych ekspozycji Biblioteki zostanie udostępniona publiczności w najbliższy piątek 6 marca, na I piętrze instytucji. Wystawa „Metamorfoza” jest zbiorem malarskich prac Grzegorza Szlachty. Podkarpacki artysta pracuje w kilku tradycyjnych technikach malarskich, ale też eksperymentuje z technikami własnymi. Posiada doświadczenie w pracach konserwatorskich przy obiektach sakralnych, zajmuje się również grafiką komputerową. Krakowska wystawa jest retrospektywą jego dotychczasowych dokonań. Potrwa do 8 maja.

Sztuka myślenia o wojnie, której można uniknąć?

Na Scenie MOS w Krakowie kolejna odsłona Sztuki myślenia. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie tematyka związana z polaryzacją, sporem i konfliktami społecznymi. Czy wobec drastycznej eskalacji napięcia, światu uda się uniknąć wojny? - o to organizatorzy zapytają gościa, którym jest prof. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Kiedy? Piątek 6 marca, godz. 19.00.

Fot. i inf.: UMWM

Kultura - najnowsze informacje