wtorek, 16 kwietnia 2024 10:54

Facebook cenzuruje Muzeum Auschwitz. Wicepremier: "Skandal"

Autor Katarzyna Domagała
Facebook cenzuruje Muzeum Auschwitz. Wicepremier: "Skandal"

Muzeum Auschwitz poinformował, że system moderowania treści Facebooka usunął część postów z profilu placówki pod pozorem prezentowania w nich m.in. "nękania i molestowania", "mowy nienawiści", a także "podżegania do przemocy". "To skandal" - napisał w mediach społecznościowych wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział też, że rząd będzie domagał się wyjaśnień od koncernu Meta.

Ukrywanie postów upamiętniających ofiary obozu Auschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści. Będziemy domagać się od Meta informacji o powodach tej sytuacji - napisał minister cyfryzacji na platformie X.

Chodzi o rzekome usuwanie treści publikowanych przez Muzeum, którego miał się dopuścić Facebook. Platforma usunęła treści pod pozorem prezentowania w nich m.in. "nękania i molestowania", "mowy nienawiści", a także "podżegania do przemocy". Muzeum podkreśla, że to wpisy, które są hołdem dla ofiar Auschwitz.

Ten incydent nie tylko podważa ważną pracę naszej instytucji, ale też jest niedopuszczalny i obraźliwy dla pamięci ofiar Auschwitz, którą staramy się zachować - napisała placówka w oświadczeniu.

Przedstawiciele Muzeum poinformowali też, że wpis z 6 kwietnia, upamiętniający los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu został szybko usunięty bez możliwości odwołania. Uzasadnienie przedstawione przez Facebooka, że takie posty naruszają standardy społeczności jest całkowicie mylące - podkreślili.

Od lat Muzeum Auschwitz udostępnia podobne treści bez żadnych problemów, a jednak nagle 21 postów jest jednocześnie oflagowanych. To budzi poważne wątpliwości co do skuteczności i dokładności technologii moderowania treści - wskazali pracownicy Muzeum Auschwitz.

Źródło: PAP

Fot.: Neil / Wikipedia

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka