piątek, 18 marca 2022 13:09

Wieliczka: Jak sól wpłynęła na świat? W środę solna podróż w Wieliczce!

Autor Joanna Obajtek
Wieliczka: Jak sól wpłynęła na świat? W środę solna podróż w Wieliczce!

Wzmacniacz smaku, naturalny konserwant i... dar natury. Niezastąpiona sól ułatwia nam każdego dnia życie. Dlaczego ma aż takie znaczenie? Muzeum Żup Krakowskich zaprasza na solną podróż!

Sól od tysiącleci obecna jest w rożnych aspektach naszego życia. Wypełnia naszą kuchnię, używamy jej w medycynie i przemyśle. Badania archeologiczne przeprowadzone na terenie Wieliczki potwierdziły: „Sól była wytwarzana metodą warzenia już w okresie wczesnego neolitu, czyli około siedem tysięcy lat temu.”. Jak uzyskiwano ten surowiec w innych częściach świata?

W środę, 23 marca w Zamku Żupnym w Wieliczce odbędzie się spotkanie „Sól w dziejach człowieka”. Poprowadzi je Katarzyna Lajs, archeolożka. Wydarzenie będzie można również śledzić na Facebooku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, gdzie będzie transmitowane. Uczestnicy spotkania odbędą solną podróż po mniej i bardziej odległych zakątkach minionego i obecnego świata. Podążą szlakiem wytwarzania i wydobywania soli w oparciu o najważniejsze odkrycia archeologiczne.

Podczas spotkania „Sól w dziejach człowieka” odkryjemy tajemnice starożytnej kopalni w Hallstatt (obecna Austria) i Szehr Abad (obecny Iran) oraz dawne ośrodki warzelnicze z terenów Chin i Belize.

Warzenie soli w glinianych garnkach/ fot. organizatora

Jak sól wpłynęła na rozwój świata? Tego dowiemy się podczas spotkania w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego w środę o 17:00 lub online za pośrednictwem Facebooka. Wstęp wolny!

Makieta neolitycznej warzelni soli ok. 3.500 l p.n.e./ fot. organizatora

fot. pixabay

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje